School office supplies

Ako vybrať pomôcky malému školáčikovi?

Vybrať pomôcky pre malého školáčika môže byť naozaj tvrdým orieškom. Máme pre vás niekoľko rád, pomocou ktorých to hravo zvládnete.

Ako vybrať box na desiatu?

Možno si ešte spomínate na časy, kedy ste si desiaty nosili do školy vy sami – každý deň ste z aktovky spomedzi učebníc lovili otlačený chlebík v servítke a mikroténe, však? Praktickejšou, ale aj estetickejšou voľbou je desiatový  box – a dnes už patrí k základnej výbave každého malého školáka. Ako však kúpiť ten správny práve pre toho vášho? V prvom rade si treba položiť otázku: Čo od desiatového boxu očakávam a potrebujem?
Stačí vám jednoduchý  plastový úložný priestor, ktorý zabráni popučeniu jedla a neporiadku? Ak je odpoveď áno, potom vám trh ponúka naozaj nepreberné množstvo možností. Určite budete vyberať podľa farby či motívu – zdobiť ho môže obľúbená animovaná postavička, superhrdina či víly, ale dostať dokonca aj boxy v tvare zvieratiek, lego kociek či traktorov! Nezabúdajte však ani na iné dôležité parametre, ktoré by box mal spĺňať.

 • Zdravotná nezávadnosť – tú by ste pri predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho styku s potravinami naozaj nemali opomínať. Hľadajte označenie „BPA-free“ – znamená, že plast neobsahuje škodlivú chemikáliu Bisfenol A, ktorá by sa do potravín mohla uvoľňovať. Ak vám nie je ľahostajné životné prostredie, siahnite rovno po boxoch z ekoplastu – neškodí ľuďom ani prírode. Alternatívnymi materiálmi obedárov sú rôzne textílie (dajte prednosť nepremokavým, napríklad neoprenu), ale nájdu sa aj nerezové modely, ktoré dokonale odolávajú fľakom a nežiaducim vôňam. Vždy myslite aj na to, aby sa box dal jednoducho a dôkladne čistiť – môžete to rovno naučiť vášho potomka.
 • Veľkosť a členenie – priveľký sa do školskej tašky popri ostatných veciach nemusí zmestiť, primalý zase bude v praxi nanič, pretože doň takmer nič nevložíte. Správny desiatový box má vnútorný priestor rozumne členený – minimom sú dve priehradky (povedzme, na pečivo a ovocie), no nájdu sa aj boxy, ktoré myslia tiež na nátierku, jogurt, príbor či dokonca fľašu s nápojom. Vyberajte podľa stravovacích návykov vášho dieťaťa.
 • Systém uzatvárania mal by niečo vydržať, no zároveň dieťa nesmie mať problém s jeho otváraním a zatváraním. Ideálne je, ak má box po obvode tesniacu gumičku – udrží dnu tekutiny, ale tiež zachová pečivo či ovocie čerstvé aj bez dodatočnej fólie.

Desiatový box Autíčko

Desiatový box Autíčko

Možno potrebujete v boxe prenášať aj viac, než len základný desiatový proviant : teplý obed, čaj, potraviny ľahko podliehajúce skaze… V tom prípade určite zvoľte termobox – jeho cena býva spravidla vyššia, avšak jeho schopnosť udržať potraviny chladné alebo teplé podľa potreby určite oceníte.

Ceny desiatových boxov sa pohybujú už od 1 eura, ale narazíte aj na 60 či dokonca 100- eurové  „cadillacy“ medzi obedármi. Uvážte, koľko ste do tohto praktického doplnku ochotní investovať a nakoľko je cena toho ktorého modelu úmerná jeho kvalite a funkčnosti. Nezabúdajte, že dobrý desiatový box zďaleka nemusí byť len školskou potrebou – využitie si nájde aj pri výletoch, piknikoch či na dovolenkách.

Ako vybrať peračník?

Na prvý pohľad je to celkom ľahká úloha –peračník je, skrátka, úložný priestor na perá a ceruzky a tým sa  jeho význam začína aj končí. V praxi však pravdepodobne budete pestrou ponukou na dnešnom trhu takí zaskočení, že si tú otázku predsa len položíte: Ako vybrať ten správny peračník práve pre nášho školáka?  Prinášame vám prehľad základných typov peračníkov a ich klady i zápory.

Peračník Polícia plný

 1. Klasický pevný

Široký a pevný peračník, v ktorom má každé pero či ceruzka svoje presné miesto – to je ideálna voľba pre prváčika, ktorý sa s písacími potrebami ešte len zoznamuje. Priam nabáda k udržiavaniu poriadku, zabraňuje polámaným tuhám a iným nehodám. Pri výbere sa sústreďte najmä na to, aby sa doň zmestilo naozaj všetko, čo bude dieťa v škole potrebovať. Správny peračník by mal mať niekoľko „chlopní“ či poschodí, ktoré vnútorný úložný priestor niekoľkonásobne zväčšia – a tiež sprehľadnia.  Ak bude žiačik musieť uhlomer či kružidlo nosiť pre nedostatok miesta v peračníku zvlášť, bude ich často zabúdať doma. Mnoho peračníkov má aj priehľadnú záložku na rozvrh hodín či obedové lístky. Takýto komplexný peračník bude malému školákovi tým najlepším pomocníkom.

 1. Mäkký púzdrový

Ide o štýlovú a šikovne spratnú formu peračníka, ktorá bude vyhovovať najmä starším žiakom či študentom stredných a vysokých škôl. Jeho výhodou je ľahkosť a proporcie, vďaka ktorým sa zmestí kamkoľvek a je celkom pohodlné prenášať ho aj len tak v ruke. Väčšinou však v ňom písacie potreby ostávajú uložené voľne, čo môže najmä na menšie deti pôsobiť chaoticky a ľahko tak opomenú, že im v ňom niečo chýba. Žiakom základnej školy preto skúste pohľadať púzdrový peračník s aspoň jednou či dvomi priehradkami,  ktoré ho sprehľadnia.

 1. Originálny

Konkurencia na trhu so školskými potrebami každým rokom rastie. Mnohí výrobcovia preto v snahe vyniknúť nad ostatnými vymýšľajú svojim peračníkom rôzne originálne vlastnosti a prvky. Peračník v tvare princeznej s blikajúcimi líčkami, peračník s figúrkami na hranie či dokonca peračník so zvukovými efektmi! Vaša ratolesť pravdepodobne možnosť vyniknúť nad spolužiakmi ocení. Nezabúdajte však na to, že peračník je v prvom rade školskou pomôckou a až potom módnym doplnkom. Ak bude spôsobovať rozruch a odpútavať pozornosť počas vyučovania, spôsobí dieťaťu zbytočné problémy. Originalita sa dá, napokon, docieliť aj inak. Pohľadajte nejaký nevšedný tvar – napríklad peračník v podobe šnurovacej tenisky, banánu či papierového lietadla.  Ešte lepšou a stále nápaditou voľbou je peračník multifunkčný, ktorý sa dá, napríklad, používať obojstranne, pripnúť k školskému batohu, alebo funguje tiež ako praktický stojan na perá a ceruzky!

Ďalšie tipy:

 • Pevné peračníky vyberajte vždy s oblými hranami. Neponičia sa tak rýchlo a nebudú nadmerne namáhať látku školskej tašky.
 • Obrázkov a dizajnov je na trhu nepreberné množstvo. Dovoľte dieťaťu, aby si samé vybralo a vytvorilo si tak k nemu pozitívny vzťah.
 • Pri výbere pozor na hladkú potlač, rýchlo sa ošúcha.
 • Dôsledne preverte zipsy! Otvárať a zatvárať sa na peračníku budú veľmi často, preto by mali byť kvalitné. Kovové v odolnosti nad plastovými rozhodne vedú.
 • Uľahčite si to a kúpte peračník  už aj s plným „arzenálom“ ceruziek, pier a iných pomôcok. Často na tom dokonca aj ušetríte.

Ako vybrať vrecko na prezuvky?

Vrecúško na prezuvky je pre malého školáka predovšetkým praktickou nevyhnutnosťou. Prečo ho však nepovýšiť aj na čosi viac – napríklad originálny a pútavý módny doplnok? Na rozdiel od mnohých iných potrieb a pomôcok do školy sa tentokrát môžete pri výbere trochu uvoľniť a popustiť uzdu svojej fantázii a vkusu – vrecúško na prezuvky naozaj nemusí byť „ergonomické“ ani spĺňať žiadne oficiálne normy. Ťažko si tiež predstaviť, že by mohlo nejako ohrozovať zdravie či bezpečie dieťaťa. Určité kvalitatívne štandardy by ste však aj v tomto prípade vyžadovať od kupovaného modelu mali. Tu je niekoľko tipov, na čo sa pri kúpe vrecka na prezuvky  zamerať a čomu sa radšej vyhnúť:

 1. Materiál

Vrecúško na prezuvky je, ako inak, vyrobené spravidla z textílií. Nie je však látka ako látka. Tá správna by mala byť nielen dostatočne pevná a odolná, ale zároveň aj priedušná – napríklad vďaka všitým dielom zo sieťoviny.  Papučky, ktoré bude vaša ratolesť mať na nôžkach neustále počas piatich až ôsmych vyučovacích hodín určite ocenia možnosť vyvetrať sa  – a ráno zase dieťa iste ocení, ak ho pri otvorení vrecúška neovalí omamná vôňa včerajších ponožiek…

 1. Uzatváranie, pútka a remienky

Čím univerzálnejšie, tým lepšie! Niekedy bude dieťa potrebovať vrecúško zavesiť na háčik či vešiak, inokedy ho bude musieť kúsok ponosiť na ramene alebo  chrbte. Všímajte si preto, či disponuje vrecko zmysluplným počtom a rozmiestnením pútiek a popruhov. Uzatvárať by sa malo jednoducho, ale spoľahlivo. Pozor na sťahovacie šnúrky nezaistené proti zabiehaniu dovnútra „tunela“!

 1. Extra prvky

Ak bude vaše dieťa vrecúško používať aj mimo školskej budovy – napríklad na prenášanie športovej obuvi na vonkajšie ihriská, uvážte kúpu vrecka s bezpečnostnými reflexnými prvkami. Niektoré sú dokonca z reflexnej látky ušité celé. Vrecúško na prezuvky tiež nemusí byť len jednodielnym mechom. Menšie vrecká či oddelenia môžete využiť na uskladnenie ďalších praktických drobností – čo trebárs záložné ponožky pre obzvlášť namáhavé dni..?

Vrecko na prezuvky Santoro Kori Kumi

 1. Dizajn, dizajn, dizajn…

Dizajn vrecka na prezuvky by mal byť dostatočne nápadný, aby bolo vrecko vždy na očiach. Pozor však na príliš svetlé farby –nejakým tým fliačkom a šmuhám od topánok sa predsa len nevyhne. Aby si k nemu dieťa vytvorilo vzťah a nemalo tak tendencie kade-tade ho zabúdať či strácať, zvoľte motív alebo obrázok, ktorý mu bude blízky. Obľúbené zvieratko či rozprávková bytosť, hrdina zo zamilovaného komiksu, alebo len obľúbená farba. Ak máte šikovné ruky, môžete sa tiež pustiť do nejakej kreatívnej úpravy – s vyšitým menom vašej ratolesti zaručene predídete strate či zámene. Vrecká na obuv vyrába dnes už aj mnoho zvučných značiek, najmä z oblasti športovej módy. Ich výrobky obvykle „zdobia“ výrazné logá a nápisy – pozor však na pravidlá vo vašej škole, niektoré inštitúcie žiakov od nápadne drahých či značkových vecí odrádzajú.

Ako vybrať detské batohy a kapsičky?

Ruksaky, batohy, taštičky či kapsičky… Či už do nich malý výletník potrebuje dať všetky svoje poklady, alebo len desiatu, ich výber netreba podceňovať. Nejde totiž o hračku či parádu, ale predmet, ktorý prichádza do priameho styku s citlivou detskou chrbticou. Predtým, než sa pre niektorý rozhodnete, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov.

 1. Vek dieťaťa

Nech dieťaťu kupujete čokoľvek, nezabúdajte, aby to bolo vhodné pre jeho vekovú kategóriu. Pri ruksakoch a taškách to patrí dvojnásobne – v stávke je totiž zdravie a bezpečnosť dieťaťa.

Pre najmenších (do 3 rokov): v prvých rokov života si dieťa chrbticu zaťažovať naozaj nemá. Ak vyberáme batôžok na najmenší chrbátik, tak ozaj len symbolický – napríklad v podobe milého plyšového zvieratka či postavičky. Nevhodné sú kabelky s remienkom, o ktorý sa môže drobizg potknúť, alebo si ho omotať okolo krku. Vyberajte skôr kapsičky do ruky – celkom postačí, ak sa do nich zmestí jedna či dve hračky. Niektorí výrobcovia používajú špeciálne veľké zipsy, s ktorými sa malým rúčkam ľahko manipuluje. Sami si ušetríte kopec práce, ak vyberiete ľahko umývateľný materiál.

Predškoláci/prváčikovia: k pribúdajúcim povinnostiam patrí aj svedomitosť k vlastným veciam. Nie je teda na škodu, ak si dieťa zvykne nosiť počas výletov svoje drobnosti vo vlastnom batôžku. So záťažou však opatrne – podľa odborníkov by dieťa nemalo niesť viac než 15%  vlastnej hmotnosti! Ruksak nemá byť väčší, ako chrbát, popruhy treba pohodlné a nekĺzavé, nastaviteľné podľa potreby. Dizajn skúste vybrať s dieťaťom spoločne – v ponuke sú stovky motívov od komiksových hrdinov cez princezné po zvieratká. Novinkou je pútavý 3D dizajn. A čo tak ruksak s menom dieťaťa? Objednať sa dá na mieru!

Staršie deti: ruksak už nie je len hračkou – prvoradá by mala byť jeho funkčnosť, odolnosť, pohodlie a ergonómia. Vyberajte dôsledne obzvlášť, ak bude dieťa s batohom výletovať samostatne – napríklad v detskom tábore. Určite ocení množstvo menších vrecúšok a oddelení. Aspoň jedno by malo byť nepremokavé, výborné sú špeciálne priestory na desiatu či nápoj. Dievčatá možno začnú poškuľovať po módnych kabelkách. Niektoré sú dokonalé kópie „dospeláckych“, iné ešte zdobia detské obrázky. Pre chrbticu vo vývine sú najvhodnejšie  „cross-body“ kabelky – nosia sa krížom a tak nezaťažujú telo nerovnomerne.

 1. Účel

Nie je batoh ako batoh. Pred kúpou dôsledne zvážte, kam bude vaša ratolesť so svojim novým ruksakom či kapsičkou chodiť, čo v nej bude nosiť a tiež ako dlho.

Na hranie či na parádu: Maličké kabelôčky, minibatôžky, taštičky do rúčky…Ak chcete obdarovať dieťatko, ktoré „nosítko“ využije len pri hre, zamerajte sa v prvom rade na bezpečnosť. Dieťa ho v zápale hry môže používať celkom divoko! Nemôže sa mu omotať okolo krku? Neodpadne z neho zips či gombík, ktorý by dieťa mohlo vdýchnuť/prehltnúť? A čo keď si ho bude dávať do pusy – nepúšťa farbu, je z netoxických materiálov?

Do prírody: Pohodlnosť, odolnosť, správne proporcie. To sú základné parametre, podľa ktorých by ste mali vyberať batoh pre malého výletníka. Ruksak, ktorý so sebou ponesie na túre či vychádzke ho nesmie obmedzovať – pozor na prečnievanie do výšky či šírky, padajúce ramenné popruhy či nevystuženú chrbtovú časť, cez ktorú cítiť predmety vo vnútri! Uprednostnite nepremokavé a ľahko čistiteľné materiály, nechúlostivé farby. Nezriedkavými nedostatkami sú labilné zipsy, nepevné švy či pracky – ak zlyhajú „v teréne“, ľahko malého turistu oberú o príjemný zážitok z výletu.

Školská taška Ergo s príslušenstvom

Do školy: Pri výbere batohu, v ktorom deti budú nosiť zošity a učebnice, treba byť obzvlášť obozretný. Nielen že s ním na chrbte strávi dieťa množstvo času, ale bude tiež nosiť nemalú záťaž. Nesprávna školská taška môže viesť k chybnému držaniu tela, únave a bolestivosti! Ak si chcete byť istí, že batoh spĺňa parametre školskej tašky, hľadajte označenie STN 79 6506. Ak túto normu výrobca spĺňa, rád sa tým na etikete pochváli. Norma predpisuje, že aktovka nesmie byť ťažšia ako 1200g pre prvostupňových a 1400g pre druhostupňových žiakov, jej ramenné popruhy sú aspoň 4 cm široké a polstrované a chrbtová časť ergonomicky tvarovaná. Po vzore cestovných kufrov sú už dnes aj niektoré školské tašky vybavené kolieskami a rukoväťou.  Pre vyššiu bezpečnosť kupujte tašky s výraznými reflexnými prvkami. A nezabúdajte ani na členenie úložného priestoru – v jednom veľkom „kotle“ bude mať školák neporiadok a chaos. K výberu skúste prizvať aj budúceho majiteľa – obzvlášť pre prváčika je kúpa prvej školskej tašky priam obradnou záležitosťou!

Ďalšie alternatívy

Okrem klasických batohov, kabeliek či školských tašiek sú na trhu dostať aj mnohé iné variácie. Obvykle sú navrhnuté na konkrétnu príležitosť či spôsob použitia. Sú to napríklad:

 • Športové vaky na náčinie, úbor či obuv (existuje napríklad aj vak na kolobežku!)
 • Veľký comeback zažíva ľadvinka – kapsička na pás, ktorú dieťa ocení najmä pri outdoorových aktivitách
 • Pre malých cestovateľov vyberte niektorý z pestrej ponuky detských kufríkov
 • Ak bude dieťa v taške prenášať jedlo, poobzerajte sa po takej s termo vlastnosťami
>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>