kids-apps

Technika je dobrý sluha, ale zlý pán. U detí to platí dvojnásobne

Deti a technika, to je dilema, ktorú skôr či neskôr rieši každý rodič. Patrí deťom do rúk tablet, herná konzola či smartfón? Odkedy, ako často a na ako dlho? Neexistujú žiadne precedensy – dnešné deti sú prvá generácia, ktorá vyrastá obklopená modernou “smart“ technológiou už od najútlejšieho detstva. Niet preto divu, že neraz tápeme pri rozhodovaní, do akej miery do života detí tieto prvky vpustiť. Prinášame vám niekoľko pohľadov na vec, ktoré vám pomôžu ujasniť si to.

Svet v znamení techniky

Keď bola generácia dnešných rodičov deťmi, prienik technológie do ich každodenných životov bol minimálny. Miesto smartfónov boli nudné pevné linky, počítače malo len „pár vyvolených“, sledovanie televízora bolo limitované na večerníček a nedeľnú rozprávku. Veľa z nás si pri pohľade na mladú generáciu aj povie, že chvalabohu. Deti totiž bez technologických výdobytkov trávili oveľa viac času na čerstvom vzduchu, pri normálnej hre a osobnej komunikácii.

Dnes dáva množstvo detí pred skutočnými priateľmi prednosť tým virtuálnym a za žiarivými displejmi sa hrbia dlhé hodiny denne. S telefónmi v ruke neraz trávia aj vzájomné návštevy či spoločné vychádzky, ako by im reálny svet ani nemal čo ponúknuť. Aj preto stále viac rodičov razí cestu prísneho vylúčenia tabletov, počítačov, herných konzol či dokonca aj televízie zo života svojich detí. Má však technika na deti skutočne len negatívny vplyv? A dokedy môžeme deti od nej izolovať?

Kids-Technology-Sad-704

Všetko s mierou. Ale kde ju nájsť?

Skôr, než vyhlásite elektrotechnike otvorenú vojnu, je dobré uvedomiť si, že skutočným problémom vo vzťahu techniky a detí nie je „čo“, ale „ako“. Moderné výpočtové technológie samé o sebe nie sú len bezobsažným zabijakom času. Veď koľkí z nás by sa vo svojom profesionálnom či súkromnom živote bez nich naozaj zaobišli? Psychológovia sa zväčša zhodnú na tom, že technológie môžu mať pri rozumnom používaní aj pre deti viacero pozitívnych aspektov – rozširujú vedomosti, stimulujú najrôznejšie zručnosti, podporujú logické uvažovanie, kreativitu a schopnosť konštruktívneho riešenia problémov.

Neodškriepiteľným faktom tiež je, že v ďalších dekádach bude význam techniky ešte narastať. Nemať v tejto oblasti aspoň základné zručnosti bude, skrátka, veľkým hendikepom. Ale stigmatizujúcou je, žiaľ, absencia techniky už aj pre deti – najmä ak smartfón či hernú konzolu už majú „všetci v triede okrem nich“. Práve tlak okolia, napokon, už nejedného rodiča, ktorý techniku vytrvalo bojkotoval, donútil poľaviť. A tak sa skôr či neskôr väčšina z nás bude musieť popasovať s tým, ako techniku do života detí vpustiť tak, aby priniesla viac osohu ako škody. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

1. Nie v prvých rokoch života

Technika zdanlivo prináša nekonečné spektrum podnetov. No než im začnete vystavovať svoje batoľa, majte na pamäti, že ide vždy len o pasívne a jednostranné skúsenosti. Les na obrazovke, skrátka, nikdy nenahradí ozajstný les, ktorý vonia, šumí a dá sa ho dotknúť. V prvých rokoch života deti potrebujú stimulovať svoje zmysly skutočnými zážitkami, o ktoré ich technika ochudobní. Intenzívnym spoznávaním okolitého sveta zároveň v dieťatku posilňujete pozitívny vzťah k nemu, čo mu aj pri neskoršom zoznamovaní s virtuálnymi radovánkami poslúži ako cenný kompas – vždy ho bezpečne navedie späť do reality.

 2. Ponúkajte dostatok alternatív

Na prvý pohľad sa môže zdať, že moderné technológie výchovu uľahčujú. Zabavia, poučia, vysvetlia násobilku aj základy angličtiny – a my si môžeme spokojne vyložiť nohy. V skutočnosti však práve na rodičoch spočíva obrovská zodpovednosť ponúknuť deťom dostatok alternatívnych aktivít, ktoré by v takto silnej konkurencii obstáli. Podniknite dobrodružstvá v prírode, objavte nové spoločenské hry, navštevujte neznáme miesta a spoznávajte inšpiratívnych ľudí. Buďte kreatívni a nadšení – a nepoľavujte, aj keď sa vám niekedy tento boj môže zdať vopred prehraný. Obrňte sa voči frfľaniu a prevracaniu očí a neúnavne hľadajte činnosti, ktoré by voľný čas vašej ratolesti robili pestrým a obohacujúcim aj bez techniky. Možno potrvá dlhé mesiace, než uvidíte plody vašej snahy – rozhodne však budú stáť za to.

Parents Reading to Laughing Boy

 3. Nie je hra ako hra

To, že dieťaťu počítač či tablet dovolíte ešte neznamená, že na ňom môže robiť čokoľvek! Nezatvárajte pred jeho virtuálnymi zábavkami oči a zorientujte sa vo svete hier a aplikácií, ktoré sú práve v móde. Určite sami zistíte, že sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré dieťa môžu skutočne niečím obohatiť, zatiaľ čo na iné treba uvaliť nemilosrdné embargo. Dostaňte virtuálny život vášho dieťaťa pod kontrolu a vyšlete tak tiež jasný signál, že to nie je svet tajností, ktorému nerozumiete a kde by sa váš potomok mohol pred vami skryť. Svojim spôsobom mu tak zoberiete aj kus „zakázaného“ čara.

 5. Pozor na závislosť!

Závislosť na počítači väčšinu rodičov desí oveľa menej, ako drogy, alkohol či cigarety. Tí, ktorí s ňou doma bojujú, ju však za nejaký úsmevný mýtus rozhodne nepovažujú. Ak vaše dieťa prepadne svetu za obrazovkou viac, než je zdravé, prichádza o dôležitý priestor pre rozvoj svojich sociálnych a kognitívnych schopností. Tento deficit ho môže obmedzovať po zvyšok života. Ako sa teda pred závislosťou brániť? Dokonalým prehľadom a pevnými pravidlami. Buďte neustále v obraze o tom, čo dieťa za počítačom robí. Limitujte hru na presne stanovené časy, podmieňujte ju splnením si povinností a striedaním s inými činnosťami. Nikdy dieťa k počítaču „neodkladajte“, aby ste mali sami pokoj, aj keď je to občas lákavé. K varovným signálom, že vám doma rastie závislák patrí, ak dieťa aj mimo počítača neustále hovorí len o ňom, alebo ak neváha porušiť váš zákaz, aby si zahralo. Vtedy buďte neoblomní a hlavne jednotní. Závislák vašu slabosť rýchlo vycíti a využije.

 5. Začnite od seba…

Ak chcete dosiahnuť, aby vaše dieťa technické hračky využívalo rozumne a s mierou, musíte mu ísť sami príkladom. Stáva sa vám, že pri spoločne trávenom čase zablúdite na Facebook? Máte smartfón na stole pri obede či večeri? Svieti vám doma televízor celý deň, aj keď pri ňom nikto nesedí? Najvyšší čas zbaviť sa týchto zlozvykov. Dieťaťu tak dáte jasný signál, že technika vašej domácnosti síce slúži, ale nevládne.

shutterstock_177030059

 

 

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>