BábkoHra 2

Hravo – nový slovenský dizajn hračiek

Hra, hračka, hranie sa“. Tieto slová asociujú predovšetkým svet detí, ktorý je plný fantázie, vymýšľania a hrania sa. Či už s konkrétnou hračkou, hrou alebo na niečo, niekoho. Deti dokážu byť hodiny fascinované tým najmenším detailom v hre alebo hračke. Je to ten ich svet – svet prirodzenej zvedavosti, kreativity a objavovania. Možno práve aj preto si celkom nový slovenský projekt Hravo vybral meno spojené s hrou. Hra-vo. Hravá myseľ detí často šokuje, ale aj inšpiruje racionálny svet dospelých. Táto fascinácia detskou hrou bola aj hlavným podnetom na vznik projektu Hravo. Výrobky Hravo majú však niečo navyše. Okrem toho, že nabádajú deti k experimentovaniu a tvoreniu, skĺbili v sebe aj príťažlivý dizajn a vizuál.

Katarína Trnovská už niekoľko rokov pôsobí ako nezávislá kurátorka a vedie občianske združenie just plug_in. O tom ako a prečo vzniklo Hravo a kto sú tvorcami produktov prvej kolekcie sme sa porozprávali s Katkou:

 

Vyštudovala si dejiny umenia a kultúry na filozofickej fakulte v Trnave. Čo ťa priviedlo k projektu, ktorý je určený pre deti?

Po skončení školy som sa od vizuálneho umenia postupne prepracovala k dizajnu a architektúre, čo sa stalo veľmi prirodzene, keďže som v tom čase nastúpila ako kurátorka do súkromnej galérie design factory v Bratislave. Už viac ako osem rokov sa teda sústredím hlavne na produktový dizajn a k tomu smerujem aj aktivity OZ just plug_in, ktoré sme pre tento účel založili (2005). Našou  dlhodobou úlohou je priamo podporovať slovenských dizajnérov a miestnu výrobu. Doteraz to bolo hlavne formou výstav a publikácií, no a Hravo je ďalším stupňom v tomto behu na dlhé trate. Prvú kolekciu hračiek, ktorej vznik sme iniciovali, tvoria tri dizajny a v súčasnosti pre ňu hľadáme výrobcov. Projekt hravo je pre nás špecifický i tým, že pre návrh dizajnu hračiek sme oslovili nielen produktových dizajnérov, ale aj architektov a grafických dizajnérov. Podnikli sme tento experiment, pretože si  myslím, že každý odbor má svoj špecifický potenciál, ktorý môže nechať vzniknúť originálnemu dielu.

Aké sú hračky Hravo a pre aké deti sú určené?

Všetky tri hračky pracujú s fantáziou dieťaťa, pričom mu ponúkajú širokú škálu možných kombinácií, určujúcich podobu finálneho objektu. Čím aktívnejšie sa dieťa môže podieľať na hre, tým zaujímavejšia sa mu môže javiť hračka. Tento princíp môže byť zásadný pre dosiahnutie víťaznej priečky v rebríčku obľúbenosti hračiek. Vekovo sú odstupňované BábkoHra (3+), Vlajky (4+), Hviezda času (6+), pričom túto stupnicu nám potvrdilo až testovanie v rámci detského workshopu design factory college, pôvodne sme totiž mali stanovenú vekovú hranicu 3 až 5 rokov.

Všetky tri produkty sú z dreva, prečo si zvolila pre hračky Hravo iba túto surovinu a inú nie?

Hravo chce čerpať z lokálnych zdrojov. A to sa týka tvorcov, výrobcov i materiálu.

 

BábkoHra 3
BábkoHra 2

 

Každý produkt Hravo má svojho dizajnéra, vieš nám o nich povedať viac? Prečo práve títo tvorcovia?

Ako sme už hovorili, cieľom bolo dať priestor viacerým tvorivým odborom (architektúra, dizajn, vizuálne umenie) a podľa toho som vyberala i návrhárov. Všetci traja oslovení autori majú za sebou viacero zaujímavých projektov a s väčšinou z nich som mala to šťastie spolupracovať už pred tým. Vedela som preto ako pracujú, že sú zodpovední, komunikatívni a predovšetkým aj manuálne zruční, keďže sa počítalo aj s postprodukciou prototypov. To všetko je pre úspešnosť projektu veľmi dôležité. Miška Lipková sa dlhodobo zaoberá prerozprávaním tradície prostredníctvom súčasného dizajnu – experimentuje s pôvodnými remeselnými technikami a vzormi; Ondrej Gavalda je veľmi šikovný grafický dizajnér s citom pre typografiu (dizajn písma); Karol Trnovský je vyštudovaný architekt pôsobiaci v súčasnosti ako grafický dizajnér, má výborný zmysel pre geometriu a funkčnú logiku.

Budú výrobky Hravo aj bežne dostupné k zakúpeniu, či ide iba o pár prototypov?

Zatiaľ sú všetky tri dizajny vo fáze prototypov, pre ktoré teraz hľadáme výrobcov. Veríme, že sa ich podarí dostať do sériovej výroby čím skôr. Už teraz je totiž o ne záujem zo strany viacerých rodičov. Vyzerá to však tak, že pre hračky sa nám skôr ako na Slovensku podarí nájsť výrobcu v Čechách alebo v Poľsku. Ak sa však tento článok dostane do rúk niekomu s dobrým kontaktom na miestnu produkciu veľmi sa potešíme, keď sa s nami spojí cez našu webovú stránku.

 

Vlajky 2
Vlajky 2

 

Počas akcie college v design factory celý tím Hravo testoval hračky priamo s deťmi, momentálne sa nachádzajú ako tester v našej predajni, aké odozvy zatiaľ máte od detí a rodičov?

Tí, ktorí sa s hračkami hrali, sa ihneď pýtali, kde a za koľko sa dajú kúpiť. V design factory to dokonca skončilo tak, že potom čo sa dohrali deti, nastúpili na ich miesto rodičia a niektorí strávili hrou dokonca dlhší čas ako ich ratolesť. To bolo tiež cieľom, vytvoriť hračky, ktoré budú zaujímavé i pre dospelých. Tí často chtiac nechtiac musia byť na hre účastní, keď ich o to deti poprosia.

Chystáš v blízkej dobe zaradiť ešte nejaké ďalšie nové výrobky?

Aktuálne zháňame financie na tvorbu ďalších troch dizajnov hračiek, ktoré by sme chceli uviesť tento rok.

 

Hviezda času 1
Hviezda času 2

 

Fotografie produktov (c) Zuzana Šumská

Navštíviť môžete Hravo web alebo fb fan page.

 

Vnímavé hračky túžia po domácej produkcii a preto je pre nás česť, že všetky prototypy Hravo nájdete v našej predajni v Cubicone (Mlynská dolina Bratislava, Po – Ne: 10.00 – 20.00). Môžete sa s nimi zahrať a tiež zanechať svoj odkaz, postreh a komentár vo formulári Hravo. Tomuto skvelému projektu držíme palce a tešíme sa na vašu návštevu v Cubicone!

 

Vnimavé hračky Hravo 1
Vnimavé hračky Hravo 2
Vnimavé hračky Hravo 3
Vnimavé hračky Hravo 5

 

 

Vnimavé hračky Hravo 4
>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>