4pcnyt5tSPHTZf2VL-vpEg~Velka-noc-malovanie-vajicok-kraslice-tradicie-dreamstime

Jar a deti: 5 tipov, ako si užiť Veľkonočné prázdniny

Jar síce oficiálne začala už 21. marca, väčšina z nás si ale jej nástup zrejme naplno uvedomuje až teraz, s príchodom Veľkej noci. Okrem všadeprítomných kvietkovo – kuriatkovo – zajačikových dekorácií za to môžu najmä prvé skutočne hrejivé slnečné lúče tohto roka, ktoré sú priam neodolateľnou pozvánkou k hrám a aktivitám na čerstvom vzduchu. Ako si ich s deťmi naplno vychutnať? A ako sa na jar naladiť, ak musíme predsa len sedieť doma? Máme pre vás niekoľko tipov.

1. Zriaďte si doma jarné tvorivé dielne

K Veľkej noci tradične patrí výroba všakovakých ozdôb a umeleckých výtvorov. Nemusíte sa, samozrejme, obmedzovať len na obligátne maľovanie kraslíc – kreativite netreba klásť žiadne medze. Ak majú vaše ratolesti tvorivého ducha, stačí ich trochu nasmerovať a o zábavu je postarané. Že vášmu potomkovi výtvarné práce zatiaľ neučarovali? Možno to chce len vyskúšať niečo nové. Napríklad, výtvarné sady Aquarellum, ktoré deti hravo uvedú do umeleckej tvorby pomocou špeciálnych farieb na vodnej báze a šablón s prekrásnymi dievčenskými aj chlapčenskými motívmi. Alebo jedinečné kriedy v spreji, ktoré umožnia malým aj väčším street-artistom vytvárať originálne, vodou zmývateľné graffiti. Predsa len by ste radšej ostali pri veľkonočných námetoch? Čo takto výroba veselých „vajíčkových“ vtáčikov z papiera? Pomáhať môžu aj tí najmenší.

2. Rozhýbte si telá na čerstvom vzduchu

Teplota sa nezadržateľne šplhá nahor a dni sú už o poznanie dlhšie. Vyhováraniu sa na zimu je definitívny koniec! Ak ste vy, alebo vaši juniori počas chladnejších mesiacov roka akosi nebezpečne zleniveli, vedzte, že je najvyšší čas odlepiť sa od televízora či počítača a vyraziť von. Aby zábava na čerstvom vzduchu naozaj stála za to, zoberte si na pomoc nejaké rýchle kolesá. Napríklad, kvalitné kolobežky renomovanej značky Globber, z ktorých si vyberú nie len deti, ale aj dospelí.  Alebo univerzálne odrážadlá Puky, ktoré deťom poskytujú výborný tréning rovnováhy a koordinácie pohybov. Nezabúdajte ani na bezpečnostné helmy – až s nimi môže byť dynamická jazda skutočne bezstarostná.

pol_pm_Hulajnoga-3-kolowa-Globber-My-Free-Up-2C-pink-4811_3

3. Vyrazte na objavnú expedíciu do lesa

Príroda sa na jar prebúdza, oblieka si svieže farby a na každom kroku možno pozorovať čulý ruch jej malých aj väčších obyvateľov. Lepší čas na objavnú výpravu do lesa by ste hľadali len ťažko. Urobte si deň voľna a vyrazte odhaľovať tajomstvá prírody spolu s vašimi ratolesťami. Uvidíte, že ich to nie len zabaví, ale aj obohatí. Ak ich chcete do expedičného dobrodružstva naozaj vtiahnuť,  vybavte sa špeciálnymi bádateľskými pomôckami pre malých zvedavcov. Napríklad, multifunkčným zväčšovacím sklom, ktoré im umožní do najmenších detailov preskúmať drobných živočíchov, rastlinky či nerastné poklady. Alebo vreckovým kompasom, vďaka ktorému sa môže malý objaviteľ stať vedúcim výpravy a udávať smer.

Bez názvu

4. Zašpiňte si ruky od hliny

Zázraky prírody nemusíte len pozorovať – môžete sa na nich aj priamo podieľať! Na jar sa predsa odjakživa okopáva, sadí, polieva a teší z prvých lístkov budúcej úrody. Pestovateľské aktivity sú pre deti skvelým zdrojom nových skúseností a vedomostí. Cibria tiež prirodzený zmysel pre zodpovednosť, ktorý bude napokon korunovaný aj chutnou a zdravou odmenou v podobe vlastnoručne vypestovaného ovocia či zeleniny. Že nemáte záhradu? To predsa vôbec nevadí. Záhradky predsa veselo prekvitajú aj v črepníkoch na balkónoch. Smelo sa do toho pusťte aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. V komplexných pestovateľských sadách určených práve deťom nájdete všetko, čo potrebujete – hoci aj na vlastnoručne dopestovaný chrumkavý bio šalátik. Samozrejme, nezabudnite svoje semienka aj výdatne polievať. Najlepšie to pôjde so šikovnou detskou krhličkou.

5. Vpustite si jar aj domov

Nevyšlo vám počasie na expedíciu v prírode, alebo vám choroba prekazila plány na kolobežkovú krasojazdu? Aj to sa stáva. Jarnú atmosféru a optimizmus, ktorý k nej neodmysliteľne patrí, si ale môžete navodiť aj doma, hoci aj v pyžame. Stačí si vybrať tú správnu spoločenskú hru a pustiť sa do nej. Už ste počuli o hre Loto vôni? Úlohou hráčov je naslepo ovoniavať nádobky s arómami ríbezlí, rebarbory, materinej dúšky, sena a množstva ďalších plodín, rastlín a substancií. Vyhrá ten, koho čuch je najviac neomylný. Hráte radšej v tíme? Potom sa vám určite zapáči kooperatívna rodinná hra Ovocný sad, v ktorej budete spoločnými silami chrániť sladučké ovocie pred nenásytným krkavcom. A ak by ste snáď po víťazstve zatúžili po zaslúženej odmene, vrelo odporúčame tie najlepšie čokoládové vajíčka na celom svete – z vašej vlastnej domácej čokoládovne! Zaručene budú chutiť aj šibačom 😉

Bez názvu-1

 

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>