1433016568

Čo majú spoločné jemná motorika a zvedavosť

       O rozvoji jemnej motoriky sme už toľko počuli. Čo to vlastne je a prečo je to pre deti také dôležité?

        Deti sa od narodenia rýchlo vyvíjajú. Ich vývoj je plynulý a spontánny, sú zvedavé, hravé a s nadšením skúšajú všetko nové, napodobňujú starších súrodencov aj dospelých, milujú pohyb a objavovanie. Rovnako ako im pomáhame k prvým krokom, lebo vieme, aké je dôležité a skvelé sa samostatne pohybovať, takisto by sme im mali pomáhať rôznymi hrami a aktivitami, aby sa u nich naplno rozvíjala aj tzv. ,,jemná motorika”.

 

The_Best_Toys_for_Promoting_Motor_Skills_-_Small

 

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že dieťatko sa len tak hrá, keď si navlieka koráliky, čmára na tabuľu, modeluje z plastelíny či stavia stavebnice, v jeho mozgu sa práve takouto ,,hrou” spúšťa úžasný edukačný proces, ktorý sa každou minútou rozvíja a zdokonaľuje. Vaše dieťatko si práve vtedy kdesi vo svojej hlavičke veľmi dobre ukladá všetky možné kombinácie manipulácie z predmetmi a rôzne techniky a vytvára si akúsi zásobáreň skúseností, ktoré mu neskôr v dospievaní slúžia v riešení rôznych životných situácii.

 

Untitled-1

 

Deti, ktoré majú v rannom detstve a v predškolskom veku dostatočný priestor na takéto aktivity a hry, sú v dospelosti dostatočne flexibilné, kreatívne, nápadité, ľahko prispôsobivé a plné odhodlania skúšať nové veci, pretože im takto vytrénovaný mozog výborne slúži hravo naložiť s prítomnou realitou. Ich život je tak pestrý a plný zábavy.

Umožnite svojim malinkým zapojiť svoje rúčky všade, kde sa dá. Okrem toho, že ich tak veľmi ľúbite, dáte im ten najväčší dar – radosť z vlastnej tvorby a šikovnosti :).

Aj vy rodičia tým veľa získate – budete sa len spokojne prizerať, ako im všetko ide krásne a ,,od ruky”!

 

Naše tipy:

Kreslenie, modelovanie, navliekanie, presypávanie, prelievanie, stohovanie, stohovanie rôznych kociek a stavebníc, prezliekanie bábik, trhanie, strihanie, lepenie, skladanie, samostatné jedenie (aj za cenu neporiadku, ktorý budete musieť ešte veľakrát upratať) …

 

iStock_000017249770XXXLarge

 

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>