boy-717177_640

Letné hry pre deti: 4 tipy na detské hry vonku a v prírode (časť 1.)

Slnečné prázdninové dni neodolateľne lákajú k hrám na čerstvom vzduchu. Ak sa však vaším ratolestiam už trochu zunovali tie tradičné, skúste ich prekvapiť niečím novým. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Fandango – náčinie na priateľský súboj

Palice Fandango sú ideálnym darčekom pre tých, čo potrebujú „vypustiť trochu pary“ v priateľskom bojovom zápale. Sú vyrobené s mäkkého a bezpečného materiálu, vďaka ktorému sa malí bojovníci (a ich rodičia) nemusia obávať žiadnych zranení. Stačí si naštudovať pravidlá „džentlmenského“ súboja – a vrhnúť sa do hry!

Hra Fandango

Hra Fandango

Ako sa hrá:

Na začiatku sa súperi proti sebe postavia vo vzdialenosti 5 metrov. Pre bezpečný priebeh hry je dôležité, aby sa zápas odohrával v dostatočne priestranných podmienkach, ideálne v exteriéri. Fandango sa hrá na kolá. Každé z nich sa končí v okamihu, keď sa jednému z hráčov podarí zasiahnuť súpera palicou priamo do tela – tento víťazný zásah sa nazýva „Býčie oko“. Hra ale pozná aj iné formy zásahu – niektoré sa zaobídu bez zmeny skóre (letmý dotyk bez priameho zásahu), za iné (dotyk rukoväťou palice, zásah do tváre a iných citlivých častí tela) si dokonca hráči body odpočítavajú. Absolútnym víťazom hry je ten, komu sa podarí ako prvému nazbierať osem víťazných bodov.

O  čo sa bude bojovať? To už je na bujnej fantázii malých súperov. Rytiersky match o zámok? Alebo samurajský boj o česť? Vďaka svetelnému efektu palíc Fandango sa hráči môžu pokojne preniesť aj na vesmírny koráb brázdiaci medziplanetárne priestory. Hra však nepotrénuje len predstavivosť. S narastajúcimi „bojovými“ skúsenosťami budú hráči čo raz viac taktizovať – a teda stimulovať aj svoje logické a strategické zmýšľanie. Súboje sú tiež výborným spôsobom, ako si zlepšiť koordináciu pohybov, rovnováhu a motoriku. V neposlednom rade ide o dobrý tréning zdravej súťaživosti. Bojovať, no pritom ctiť pravidlá hry a priateľstva – to je predsa ideálna „škola“ rešpektu a empatie.

Svietiace palice Fandango prichádzajú v dvoch verziách – klasická a obojstranná. V jednom balení sú palice pre oboch súperov. Hra je vhodná pre deti od 6 rokov –vyskúšať si ju môžu aj rodičia.

Fandango je v podstate svietiaca verzia známejších palíc Mashoonga. Pozrite si, ako si pomocou nich vybilo prebytočnú energiu celé osadenstvo jednej divokej narodeninovej party:

Twister – guma na skákanie

Ak je váš potomok neustále v pohybe, určite rád zúročí energiu v hre s gumou na skákanie. Toto vlastne nie je žiadna svetoborná novinka, ale skôr oprášená zábavka z detských čias dnešných rodičov. A to je, napokon, dobrý dôvod zabaviť sa pri nej spoločne. Zasväťte dieťa do hry, pospomínajte si na pravidlá a skúste, ako vám to pôjde dnes! Sú dlhé nohy dospeláka pri hre nedostižnou výhodou, alebo má energia a vrtkosť detských nôžok navrch..?

Guma na skákanie Twister

Guma na skákanie Twister

Ako sa hrá:

Guma patrí k hrám, kde sa na skalopevných pravidlách nebazíruje. Pravidelní spoluhráči si obvykle nachádzajú k hre vlastný prístup, upravujú ju podľa svojich schopností a kreativity. Základ, od ktorého sa hra odvíja, ale predsa len býva vždy rovnaký. Gumu napneme medzi dva pevné body. Ideálne sú to dva páry nôh, no pri menšom počte hráčov (či sólovom tréningu) poslúžia aj kmene stromov alebo lavičky. Hra je rozdelená na úrovne (tzv. „triedy“) podľa výšky nastavenia gumy (okolo členkov, kolien, pásu, či dokonca až ramien tých, čo gumu držia). Postupuje sa od najnižších a v každej z tried je potrebné „zaskákať“ bezchybne predpísanú zostavu skokov. Hráč skáče, až kým nespraví chybu. Potom sa vystrieda s ďalším a neskôr pokračuje tam, kde naposledy pohorel.

Hra s gumou na skákanie je prísľubom nekonečných hodín zábavy. Vždy je tu priestor na nové nápady, vždy je v čom sa zlepšovať. Pediatri vravia, že by sa zdravé dieťa malo každý deň na čerstvom vzduchu aspoň hodinu pohybovať až do spotenia. S gumou na skákanie ich do toho určite nebude treba nútiť. Navyše, použiť sa dá prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Je výborne skladná, dieťa si ju môže vziať na každý výlet či dovolenku.

Skákacie gumy Twister prichádzajú v rôznych farebných prevedeniach. Začať s ňou môžu už  päťroční skokani, kvôli možnému riziku omotania gumy okolo krku by však menšie deti mali byť pri hre vždy pod dozorom zodpovednej osoby. A na slniečku nie je radno podceňovať ani vhodnú ochranu pokožky a pokrývku hlavy -pri hre s gumou sa totiž ľahko stráca pojem o čase…

V angličtine sa gume na skákanie hovorí „čínska“ – vznikla totiž práve v Číne, kde najväčšiu popularitu slávila v 70.rokoch 20.storočia. V nasledujúcom videu je množstvo tradičných skokov a figúr z tejto éry:

Slackline pre deti – rovnovážna hra pre náročných

Ak ste sa už s výrazom slackline niekedy stretli, možno vás prekvapí, prečo je o ňom reč v súvislosti s detskými hrami. Veď je to predsa nástroj adrenalínových šialencov, ktorí sa po ňom prechádzajú medzi dvoma výškovými budovami či skalnými stenami! Nebojte sa, slackline má oveľa širšie – a bezpečnejšie možnosti využitia. Predovšetkým je to však vynikajúci pomocník pri nadobúdaní rovnováhy, fyzickej kondície, koordinácie pohybov a sebadôvery.

Slackline - lano na rovnováhu

Slackline – lano na rovnováhu

Ako sa hrá:

Uchyťte slackline pomocou špeciálnych karabín o pevné a nosné body – ideálne kmene stromov. Vašou úlohou bude naučiť sa po slackline prejsť bez pádu či zaváhania, neskôr môžete skúsiť aj nejaké efektné triky. Začínať môžete pokojne len niekoľko málo desiatok  centimetrov nad zemou – najmä ak ide o deti, pod ktorými sa lano prehýna len nepatrne. Odbúrate tak začiatočnícky strach z prípadného pádu. Hoci pre slacklinistov existuje aj špeciálna obuv, skúste to najskôr na boso. Prvú klaďte svoju dominantnú nohu (čiže pravák pravú a naopak). A nie od kraja, ale rovno v strede napnutého lana. Trik spočíva v tom šliapnuť na lano stredom ťažiskovej roviny svojho chodidla. Tá sa nachádza medzi palcom a ukazovákom a vedie stredom chodidlovej klenby a päty. Ako sa budete lepšiť, skúste tiež postoj bokom, kedy je lano súbežné s vašimi ramenami. Tí najšikovnejší čoskoro iste zvládnu aj poskočiť, otočiť sa či podrepnúť si.     

Slackline značky  Kids at work má maximálnu dĺžku až 17, 5 metra a rozhodne to nie je hra na jedno popoludnie. Vlastne sa treba pripraviť na to, že vám môže poriadnu chvíľu potrvať, kým na ňom zvládnete aspoň prvé váhavé krôčiky. Naučiť sa trpezlivosti, vytrvalosti a cieľavedomosti je však, napokon, tiež jedným z mnohých prínosov tejto originálnej outdoorovej aktivity..

Opäť je to tiež ideálna príležitosť robiť s dieťaťom niečo spoločne. Prekonajte samých seba a určite zistíte, že slackline má čomu priučiť aj vás.

Nechajte sa motivovať ohromujúcimi výkonmi detských slacklinových „profíkov“ z tohto videa:

Kubb – hra nielen pre Vikingov

Možno ste dosiaľ o hre menom Kubb ešte nepočuli, nie je to však žiadna novinka. Práve naopak – je to spoločenská hra, ktorou si vraj krátievali dlhé chvíle už legendárni Vikingovia! Posledných pár desaťročí zažíva táto hra zaslúženú renesanciu a od roku 1995 sa dokonca na švédskom Gotlande každoročne konajú majstrovstvá sveta v jej hraní. Kým si však začnete brúsiť zuby na medaile, naštudujte si aspoň jej základné pravidlá.

Vikingská hra Kubb mini

Vikingská hra Kubb mini

Ako sa hrá:

Výraz „kubb“ označuje v gotlandskom nárečí švédčiny drevenú kocku či kváder. A práve desať takýchto kubbov tvorí základ hernej súpravy. Dopĺňa ich šesť kolíkov na hádzanie a štyri na vymedzenie ihriska – no a tiež figúrka kráľa, ktorá je v tejto hre kľúčovým prvkom. Na kratšie z hraníc ihriska sa v pravidelných rozstupoch umiestni po päť kubbov. Každému družstvu patrí jedna zo strán, odkiaľ budú hráči pomocou hádzacích kolíkov triafať kubby súpera. Zrazené kubby sa následne hádžu na plochu medzi družstvo, ktoré ich zrazilo a kráľa. So zrážaním kubbov v ich nových pozíciách sa pokračuje, až dokým sa niektorému z družstiev nepodarí zraziť všetky kubby protivníka za sebou- a následne aj kráľa. Predčasné zrazenie kráľa, naopak, znamená pre družstvo okamžitú prehru.

Kubbové ihrisko by malo mať 8 x 5 metra. Pre urýchlenie hry či jej „juniorskú“ verziu je však možné ihrisko zmenšiť. Výhodou tejto hry je, že sa dá hrať prakticky kdekoľvek, kde je dostatočne rovná hracia plocha – na trávniku, betóne, piesku či dokonca aj snehu. Pokojne si teda Kubb môžete pribaliť na dovolenku. Plážový volejbal a hrady z piesku budú mať silnú konkurenciu! Pri hre deti okrem fyzickej zdatnosti a motoriky potrénujú aj strategické zmýšľanie a zdravú súťaživosť.

Nemecký výrobca hračiek Goki priniesol na trh dokonca aj praktickú miniverziu hry Kubb, ktorá váži len 340 gramov a hrá sa ako stolná hra. Balenie obsahuje aj praktické bavlnené vrecúško, v ktorom sa Kubb zmestí do každej batožiny.

Nasledujúce video ponúka názornú ukážku originálnych pravidiel outdoorovej verzie hry Kubb:

 

 

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>