Pieskový golf

Letné hry pre deti: 5 tipov na detské hry vonku a v prírode (časť 2.)

Letné mesiace sú pre deti vytúženým aj zaslúženým časom oddychu od školských povinností, nezabudnuteľných zážitkov a nekonečných hier. Opäť vám predstavujeme niekoľko nápadov, ako svoj repertoár letných hier tento rok osviežiť.

Pieskový golf – plážová zábava pre všetkých

Golf, to nemusí byť len hra prominentov v luxusných kluboch.  V zjednodušenej juniorskej verzii sa môže stať tiež obľúbenou hrou vašich detí, ktorú si môžu so sebou pohodlne niesť vždy, keď zamieria do piesku či na pláž. Zoberte ho so sebou na letnú dovolenku a o zábavu bude postarané. A, ktovie, možno napokon neostane len pri hre a vaša ratolesť si vytvorí pozitívny vzťah aj ku skutočnému golfu. Napokon, vedeli ste, že nám na Slovensku už vyrastá celkom slušná základňa juniorských golfových reprezentantov?

Pieskový golf

Pieskový golf

Ako sa hrá:

Hoci klasický golf charakterizujú komplexné a detailné pravidlá, jeho základný princíp asi netreba nikomu predstavovať. V skratke – ide tu o to, aby hráč dopravil loptičku do jamky pomocou špeciálnych palíc za použitia čo najmenej odpalov. Pieskový golf Baudino značky Haba je v tomto svojmu „staršiemu bratovi“ celkom podobný. Sadu tvoria dve palice, dve loptičky, dve bránky, jedna jamôčka na zber loptičiek a jedna vlajka, vďaka ktorej jamku vidieť aj zďaleka. Malí hráči si rozostavia ihrisko na takej veľkej ploche, akú im umožňujú okolité podmienky – a na akú si, samozrejme, trúfnu. Následne sa budú striedať v odpaľovaní loptičky smerom k jamôčke, pričom bránky môžu slúžiť ako „povinné prvky“, ktoré na ceste do cieľa nesmú obísť. Víťazom je ten, kto loptičku do jamky dopraví najskôr a vystačil si pri tom s najmenším počtom odpalov.

Pieskový golf výborne preverí motorické schopnosti, ale aj strategické zmýšľanie a koordináciu ruka – oko. Ako v každej správnej hre si tu však len so zručnosťou nikto celkom nevystačí. Niekedy sa o nečakané víťazstvo či prehru môže postarať aj pochabý vietor a iné vonkajšie faktory. Deti sa tak pri hre naučia nielen zdravej súťaživosti, ale aj umeniu „prehrať so cťou“.

Táto hra sa môže tiež pochváliť mimoriadnou univerzálnosťou – zabaviť sa totiž pri nej môžu chlapci aj dievčatá už od troch rokov, no aj ich hraví rodičia, či dokonca starí rodičia. Určite teda nejde o investíciu na jednu sezónu, ktorá by už o rok zapadala prachom kdesi v skrini. Vďaka skladným proporciám a nízkej váhe je to tiež ideálny spoločník na cesty či výlety.

Nasledujúce video zo susedného Česka dokazuje, že golf nie je zďaleka len pre dospelých.

Vrecia na skákanie

Žiadne zložité pravidlá, komplikované herné plány, hromady pomôcok či dielikov, čo sa radi zapotrošia. Pri tejto hre si úplne vystačíte s vlastnou energiou a súťaživosťou. Nejde, navyše, o žiaden nový výstrelok – v Austrálii, USA, ale aj iných svetových končinách majú preteky v skákaní vo vreciach obrovskú tradíciu a patria už, takpovediac, k miestnemu folklóru. Skákaním vo vreciach môžete ozvláštniť každú detskú oslavu. Výborne sa však pri nej dá zabaviť aj vo dvojici.

Vrece na skákanie

Vrece na skákanie

Ako sa hrá:

Pravidlá tejto hry naozaj nie sú zložité – stačí si len „nastúpiť“ do vreca, pevne si ho obomi rukami pridržať a vydať sa skokmi čo najrýchlejšie do cieľa. Na niekoľko dôležitých zásad „fair play“ by ste ale pri hre predsa len zabúdať nemali. V prostredí „profesionálnych“ skokanov sa svojho času rozmohli prešibaní švindliari, ktorí miesto skákania obomi nohami vo vnútri svojho vreca nenápadne utekali. Takto síce dokázali poctivejších súperov poľahky poraziť – avšak seba tiež nakoniec diskvalifikovať. Zakázané je tiež potkýnanie, sácanie či iný fyzický kontakt medzi súpermi. Hoci skákanie vo vreci si v princípe môžete užívať aj v interiéroch, ako pri každej pohybovej hre, netreba podceňovať bezpečnosť okolitého prostredia. Skokanom by v ceste nemali stáť žiadne prekážky, ich dráha by mala byť rovná a povrch nesmie byť šmykľavý. Ideálna je hra na trávniku či v piesku, kde ani prípadné pády nebudú príliš bolestivé.

Skákanie je pre deti jedným z najprirodzenejších spôsobov vybitia fyzickej energie. Uvoľňuje im v tele „hormóny šťastia“ – endorfíny, trénujú si pri ňom rovnováhu a zvyšuje ich fyzickú kondíciu – a tým pádom aj imunitu. Je to ale tiež výborná aktivita pre deti, ktoré sa potrebujú zbaviť nejakých tých nadbytočných kalórií. Ak sa, navyše, skákanie stane súťažnou aktivitou, nechýba malým skokanom ani motivácia.

Hoci vynaliezaví priekopníci tejto hry začínali skákať v obyčajných poduškových návliečkach či vreciach od zemiakov, z hľadiska bezpečnosti (ale aj šetrenia vašej bielizne) bude lepšie zadovážiť si vrecia priamo na tento účel. Tie od výrobcu Hape majú do výšky 75 centimetrov a vhodné sú už od 3 rokov. Pridŕžajú sa pomocou praktických a odolných ušiek, sú z nylonu a  po pretekoch ich stačí hodiť do práčky a oprať tak, ako bežné textílie.

Skákanie vo vreci je vo svete tradičnou záležitosťou a teší sa popularite nie len medzi deťmi, ale aj dospelými. Za serióznu disciplínu ho považujú aj profesionálni atléti – Guinnessov rekord v skoku vo vreci na 100 metrov drží britský olympionik Mo Farah.

Extreme Boccia – pétanque, ktorý neprekazí ani noc

Cestujete občas po stredomorských krajinách? Potom vám iste neušiel priam pohľadnicový výjav, keď v tienistých uličkách miest starší páni počas poobedňajšej siesty náruživo hrajú legendárny pétanque. Táto výborná hra o presnosti a sústredení však určite nemusí byť len dôchodcovskou kratochvíľou. Ideálnou verziou pre mladších hráčov je boccia – a prečo nie rovno taká, ktorej loptičky po tme svietia?

Neoprénová hra - Extreme boccia - svietiaca

Neoprénová hra – Extreme boccia – svietiaca

Ako sa hrá:
Extreme Boccia je hra pre individuálnych súperov, páry, alebo aj trojčlenné tímy. Na rozdiel od oficiálnej verzie hry Boccia, pri tejto hre sa nevyžaduje pevné a precízne vymedzené ihrisko, a tak ju môžete hrať prakticky kdekoľvek. Balenie obsahuje 2 x 3 boccia lopty, ktoré sú voľne naplnené plastovým granulátom tak, aby do hry priniesli trochu vzrušenia z nepredvídateľného pohybu. Okrem nich do hry patrí aj  cieľová guľa. Jeden zo súperov ju na začiatku vhodí na ihrisko a následne sa snaží dohodiť k nej čo najbližšie jednu zo svojich súťažných gúľ. Na ťahu je potom protivník, ktorý hádže, až dokým jedna z jeho gúľ súperov hod neprekoná. Po vyhádzaní všetkých gúľ sa spočítajú body – víťaz dostáva jeden za každú guľu, ktorá prekonala najlepší hod súpera. Jeden match sa skladá zo štyroch takýchto hier a víťazí, ako inak, ten s najvyšším bodovým súčtom.    

Boccia je už od roku 1984 uznaným paraolympijským športom – je to vlastne špeciálne upravená hra pre hendikepovaných hráčov na vozíčkoch. Žiadne fyzické obmedzenia teda pre jej hráčov skutočne neplatia a jediné, čo sa od nich vyžaduje, je zmysel pre fair play, sústredenosť a chuť do hry. Kým v oficiálnej verzii hry boccia sú loptičky kožené, Extreme Boccia od popredného výrobcu športových hier Sunflex používa špeciálny materiál Jaysprene Lite. Jeho vlastnosti sú podobné, ako u neoprénu, avšak čerešničkou na torte je jeho schopnosť fluorescencie. Hru teda nepokazí ani súmrak.

Boccia je výborný spôsob, ako potrénovať presnosť a skoordinovať oko s rukou. Najmenší hráči dokonca môžu pri spočítavaní skóre potrénovať aj ľahké počty. Predovšetkým však ide o skvelú spoločenskú zábavu na čerstvom vzduchu, pri ktorej s deťmi môžete zažiť mnoho neopakovateľných zážitkov.

Boccia nie je len detská zábava, ale aj oficiálna paraolympijská disciplína. Vedeli ste, že aj Slovensko má svoje profesionálne družstvo, ktoré sa môže pochváliť nemalými medzinárodnými úspechmi?

Frisbee – nestarnúci lietajúci tanier

Písal sa rok 1937, keď mladý Američan Fred Morrison so svojou priateľkou Lu márnili čas hádzaním si viečka od plechovky s pukancami. Jej aerodynamické vlastnosti a schopnosť doslova sa „vznášať“ vo vzduchu ich prekvapili a pobavili. Čoskoro však zistili, že sa viečko pri pádoch rýchlo zničí a nahradili ho okrúhlou koláčovou formou. O rok neskôr im nadšený pozorovateľ hry na pláži v Santa Monice za lietajúcu formu ponúkol 25 centov – celý päťnásobok jej pôvodnej ceny. Fred vycítil mimoriadnu obchodnú príležitosť a rozvíjaniu toho, čo dnes poznáme ako frisbee, napokon zasvätil celý svoj život. Dnes frisbee patrí k najpopulárnejším a najrozšírenejším hravým športom na svete. Existujú desiatky variácií na jeho podobu aj hru, ktorou sa môžu zabaviť tak jednotlivci, ako aj súperiace tímy. Je teda len na vás, ktoré si zvolíte. My vám pre inšpiráciu prinášame základné pravidlá americkej tímovej hry Ultimate Frisbee.

Aerobie lietajúci tanier Squdgie

Aerobie lietajúci tanier Squdgie

Ako sa hrá:

Herné ihrisko má tvar obdĺžnika a rozmery 64 x 34,5 metra, na oboch koncoch sú 23 metrov hlboké koncové zóny (rozmery, samozrejme, pri amatérskej hre dodržiavať nemusíte a považujte ich skôr za orientačné proporcie). Profesionálne tímy majú po sedem hráčov, no vystačíte si aj v menšom počte. Chytenie taniera od spoluhráča v súperovej koncovej zóne znamená jeden bod – víťazí tím s najvyšším skóre. Hádže sa ľubovoľným spôsobom, avšak hráč nesmie tanier držať dlhšie ako 10 sekúnd a nesmie s ním utekať. Tímy sa striedajú v pozíciách „útoku“ a „obrany“ – útok sa snaží skórovať a obrana im v tom bráni. Obrat nastáva, keď sa disk dotkne zeme, je zrazený, zachytený obranou alebo sa dostane do outu. Fyzický kontakt ani clonenie nie je pri hre dovolené, všetko prebieha na báze fair play a nevyužíva sa pozícia rozhodcu. 

Lietajúci tanier

Lietajúci tanier

Jednoduché, cenovo dostupné, ľahko prenosné, nenáročné na údržbu, použiteľné kedykoľvek a (skoro) kdekoľvek… Lietajúci tanier je, skrátka, hračka, ktorej kúpu nebudete mať dôvod oľutovať.

Vybrať si môžete z najrôznejších variantov a prevedení – štandardný plastový, lietajúci kruh, svietiaci, 100-percentne ekologický, textilný, neoprénový či tvarovaný do podoby zvieratka. Všetky sú rovnako dobrým pomocníkom pri rozvíjaní zdravých pohybových aktivít na čerstvom vzduchu.

Brodie Smith je úspešným americkým šampiónom v disciplíne Ultimate Frisbee. Preslávil sa tiež nekonečným repertoárom neuveriteľných trikov, ktoré s frisbee dokáže. Nechajte sa ním inšpirovať!

Plávajúce tuby s loptičkami pre odvážnych plavcov

K letu neodmysliteľne patrí voda a tá je pre deti nekonečným zdrojom zábavy a radosti. Ak chcete dať dlhým hodinám, ktoré vaše ratolesti strávia v nasledujúcich týždňoch vo vode, konkrétnu podobu, siahnite po niektorej z dômyselných vodných hračiek. Vyberať treba najmä podľa veku a stupňa plaveckej zdatnosti malých hráčov. Dobrou voľbou pre tých, ktorým už plávanie nerobí problém, sú plávajúce tuby loptičkami.

Plávajúce tuby s loptičkami

Plávajúce tuby s loptičkami

Ako sa hrá:

Plávajúce tuby s loptičkami ponúkajú hneď niekoľko možných variantov hry. Ide vlastne o tri   tunely dlhé jeden meter z nepremokavej tkaniny, ktorých vchody plávajú na vodnej hladine. K nim patria tri loptičky v korešpondujúcich farbách.  Začínajúci plavci sa môžu pretekať v triafaní loptičiek do príslušných tunelov a prideliť im podľa vzdialenosti rôznu bodovú hodnotu. Tuby tiež môžu označovať slalomovú plaveckú dráhu – rozmiestnite ich podľa svojho uváženia a stopnite si, kto dráhu prekoná najrýchlejšie! Tí, ktorým už plávanie nerobí žiaden problém, môžu tuby využiť aj na tréning potápania. Vhoďte loptu plávajúcim otvorom do tunela a ponorte sa pre ňu ku dnu.

Plavecké hry sú výborným spestrením chvíľ vo vode a tiež ideálnym spôsobom na zvýšenie fyzickej kondície pri tom najzdravšom pohybe – plávaní.

Netreba však pri nich preceňovať sily a schopnosti malých hráčov, ani podceňovať nástrahy vodného prostredia. Hru Plávajúce tuby s loptičkami výrobca odporúča pre deti staršie ako 6 rokov, ktoré už vedia samostatne plávať. Ideálnym prostredím pre hru je bazén v hĺbke 100 – 130 centimetrov. K zásadám bezpečnej hry vo vode neodmysliteľne patrí aj neustály zodpovedný dozor dospelej osoby.

Než sa so svojimi ratolesťami naplno oddáte vodným hrám, mali by mať zvládnuté základy samostatného plávania. V nasledujúcom videu je pár cenných rád, ako na to.

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>