Ako vybrať odrážadlo

Ako vybrať odrážadlo? 9 tipov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť

Kvalitné odrážadlo pomáha rozvíjať motoriku, stabilitu, koordináciu pohybov a podporuje správne návyky chodenia u tých najmenších. Počas slnečných dní stačí jediný pohľad do ulíc či parkov a musí vám to byť hneď jasné – deti a kolesá, skrátka, patria k sebe!  Vybrať toho správneho „tátoša“ pre vášho juniora je však oveľa ťažšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ak sa v záplave všemožných značiek, parametrov, funkcií a odporúčaní už tiež trochu strácate, tento článok je tu práve pre vás…

Odrážadlo nadovšetko

Kým naši rodičia ešte vyberali len medzi červenými kolobežkami a zelenými trojkolkami, dnes už sa kolobežky, bicykle, posúvadlá, odrážadlá, trojkolky a štvorkolky na nás valia z výkladov v nekonečných variáciách a dizajnoch. Rozhodnúť sa, do ktorého investovať je niekedy ťažšie, ako vybrať rodinné auto. Nejeden rodič tak napokon neskončí len pri jednom – vlastne je celkom bežné, že postupne v pivniciach či na balkónoch vznikajú hotové zbierky všakovakých vozidiel. Ak by ste však svojej ratolesti mohli vybrať len jedno jediné, vedzte, že by si to najviac zaslúžilo práve odrážadlo…

V čom je lepšie ako iné vozítka?  Odrážadlo je celkom jednoduché dvoj- či štvorkolesové vozidlo, ktoré dokážu používať deti už od prvých rokov života. Je to celkom logická „prvá voľba“ pre deti, ktoré ešte nikdy na žiadnom inom vozidielku nesedeli. Jazda na ňom je pre drobcov intuitívna a prirodzená. Netreba ich to nijako špeciálne učiť a pri vhodnom výbere odrážadla na ňom nehrozia závažné pády ani úrazy. Práve naopak – odrážanie je z hľadiska zdravého fyziognomického vývoja dieťaťa vlastne celkom vítané a užitočné.

 

Benefity odrážania

– Odrážanie je skvelý spôsob, ako si dieťa osvojí rovnováhu a koordináciu pohybov

– Pri odrážaní dieťatko naberá silu a výdrž do nôh aj celého tela

– Široký posed na odrážadle je vhodný pre zdravý vývoj bedrových kĺbov

– Dynamický pohyb na čerstvom vzduchu je tým najlepším tréningom a posilňuje aj imunitu

Odrážadlá Puky

Odrážadlo je, napokon, skvelé aj ako príprava na ďalšie, náročnejšie vozidlá. Keď si malý jazdec osvojí prácu s rovnováhou a vlastným ťažiskom, môže celkom preskočiť fázu pomocných koliesok a prejsť rovno na ozajstný dvojkolesový bicykel. Navyše, deti odrážanie spravidla neskutočne baví! A spoločné prechádzky sa tak aj pre rodičov stávajú oveľa živšie a zábavnejšie, keďže dieťa odrazu namiesto pomalého motkania nadšene sviští vpred.

 

Podľa čoho teda vyberať odrážadlo?

Hovoriť o odrážadle vo všeobecnosti je trochu zavádzajúce. V skutočnosti ide o mimoriadne pestrú kategóriu vonkajších, ale aj interiérových vozítiek najrôznejších typov, veľkostí a materiálov, ktoré spája charakteristický spôsob pohonu odrážaním. Určite ste už počuli veľa názorov na to, ktoré z nich je najlepšie či najbezpečnejšie. Kľúčom k úspechu je však vybrať odrážadlo, ktoré je ideálne práve pre to vaše dieťa. Ako na to? Zvážiť treba kopec faktorov – od ekonomických možností a vkusu až po vek, fyzickú zdatnosť, výšku a váhu dieťaťa či plánovaný spôsob využitia. Tu je niekoľko faktorov, ktoré by ste pri výbere určite nemali prehliadnuť.

 

1. Vek a výška

S odrážaním možno zároveň s prvými krokmi už od jedného roka. Správnu veľkosť určíme podľa výšky dieťaťa. Aby bolo odrážanie pre dieťa naozaj príjemné, bezpečné a prospešné, musí na odrážadle zaujať ergonomickú a stabilnú polohu. Nespoliehajte sa na všeobecnú kategorizáciu „na 2/ 3 / 4 roky“. Vaše trojročné dieťa môže byť aj o hlavu vyššie či nižšie ako iné trojročné deti. Vezmite si do ruky meter a premerajte dĺžku nožičiek dieťatka od zeme po rozkrok v mierne pokrčenej polohe, v akej bude sedieť aj na odrážadle. Nôžky by mali pri odrážaní byť na zemi celou plochou, kolená by nemali trčať do výšky ani do bokov. Niektoré odrážadlá je možné výškovo prispôsobiť – sedadlo aj rukoväť sa posúvajú o niekoľko centimetrov nahor či nadol. Vydržia vám teda slúžiť dlhšie.

Pri parametroch nosnosti odrážadiel vás občas možno pobaví údaj, že vozítko pre dvojročné deti unesie aj 50kg. Vravíte si, načo je to vôbec dobré? Táto informácia je však cennou nápovedou, že ide naozaj o kvalitný materiál a stabilnú konštrukciu.

 

Veľkostná tabuľka

VEK
DIEŤAŤA

VÝŠKA
(PRIBLIŽNE)

DĹŽKA KROKU
(PRIBLIŽNE)

MAXIMÁLNA
VÝŠKA SEDLA

TYP
VOZIDLA

12-15 mesiacov

86 cm

33 cm

31 cm

Štvorkolesové

odrážadlo

15-24 mesiacov

92 cm

37 cm

35 cm

Dvojkolesové

odrážadlo znížené

24-36 mesiacov

98 cm

40 cm

38 cm

42 cm

Odrážadlo

alebo

12” bicykel

2. Materiál

Drevené, plastové či kovové rámy ponúkajú široký výber. Výber vhodného materiálu často rodičia podriaďujú najmä svojmu vkusu a rozpočtu. Nemali by ste však zabúdať ani na spôsob, akým bude dieťa odrážadlo využívať. Drevo je krásne, ekologické a je štýlovým doplnkom pre milovníkov prírodných materiálov. Je však vhodnejšie najmä do interiéru. Plast je ľahučký, lacnejší a nevadí mu vplyv poveternostných podmienok. Nie je však taký stabilný a skôr sa opotrebuje. Za najkvalitnejšie a najbezpečnejšie sa považujú kovové odrážadlá, ktoré vyhrávajú jazdnými vlastnosťami, kvalitou a bezpečnosťou. Tie najobľúbenejšie sú často z ľahkých zliatin či hliníka.

 

Hape drevené odrážadlo

3. Hmotnosť a skladnosť

Pokiaľ chcete so sebou odrážadlo brávať na dlhšie prechádzky a výlety, malo by byť skladné a pohodlne prenosné. Hmotnosť vozítka sa, samozrejme, odvíja od jeho materiálu. Aj ťažšie kovové odrážadlá však môžu byť vybavené rôznymi vylepšovákmi, ktoré vám ich nosenie uľahčia – napríklad špeciálnou rúčkou či popruhom. Hmotnosť treba zvažovať najmä vtedy, ak chcete dieťatko naučiť prenášať si odrážadlo samé (napríklad cez prechod či obrubníky). Nízka váha však poteší aj rodiča –  zo začiatku ho budete nosiť častejšie.

 

4. Kolesá

Prvé odrážadlá pre najmenších majú spravidla štyri menšie kolieska a držia vzpriamene aj bez pričinenia dieťaťa.  Niektoré odrážadlá majú vpredu dve kolieska, zatiaľ čo vzadu len jedno a neskôr sa dajú zmeniť na kolobežku. Skúsenejší jazdci už uprednostnia dvojkolesové cykloodrážadlá, ktoré pripomínajú bicykel bez pedálov.  Pri jazde na nich je určujúca práca s rovnováhou a netreba už zabúdať ani na bezpečnostné prvky – helmy a chrániče.

Kolieska odrážadla určujú, ako hladko, rýchlo a ticho sa na ňom jazdí. Najekonomickejšou voľbou sú plastové kolesá, ktoré sú vhodné skôr do interiéru či na hladké sídliskové chodníky. Do drsnejšieho terénu určite voľte klasické „bicyklové“ pneumatiky – najlepšie odpružia väčšie nerovnosti, avšak je potrebné ich pravidelne dofukovať . Existujú aj kolieska zo špeciálnej tvrdenej peny, ktoré sú mimoriadne odolné, nehrozí im defekt a majú dlhú životnosť.

 

Odrážadlá Strider

 

5. S brzdou či bez?

Rýchlosť jazdy dieťa pri odrážaní celkom prirodzene reguluje vlastnými nohami, ktoré sú takmer v neustálom kontakte so zemou. Brzdu na riadidlách preto neraz rodičia vnímajú ako zbytočnosť, ktorá pri neopatrnom používaní môže viesť aj k nehodám. Zo začiatku sa dieťa sústredí na zosúladenie pohybov rúk, nôh, celého tela a na zatáčanie. Preto odporúčame i pri väčších deťoch začať s odrážadlom bez brzdy.

V praxi začne mať brzda na odrážadle nejaký zmysel až po čase, keď už dieťa samotnú jazdu dokonale ovláda a vydáva sa aj na divokejšie jazdy. Najmä pri naberaní rýchlosti dole kopcom im už potom môže prísť dodatočná brzdná sila naozaj vhod. Aj preto niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť brzdu dokúpiť a doinštalovať na koleso odrážadla až neskôr. Pripravte sa tiež na to, že dieťa budete musieť brzdu naučiť správne používať. Odhadnúť správnu silu stisku deťom obvykle chvíľu potrvá a pre menšie deti môže byť náročné samotné stlačenie brzdovej páky. Výhodou však je, že to neskôr na bicykli už budú mať v malíčku.

 

Puky riadidla

 

6. Riadidlá

Pozornosť venujte aj riadidlám. Mali by mať adekvátnu hrúbku, aby úchop rúčky nebol kŕčovitý. Vítaná je aj protišmyková textúra či hrubšie bezpečnostné zakončenia – najmä v lete sa spotené rúčky zvyknú nepríjemne šmýkať.

To, ako veľmi je možné riadidlá odrážadla otáčať do strán je dôležitým ukazovateľom najmä pri cykloodrážadlách – dvojkolesových vozítkach pre väčšie deti. Ovládanie si však vyžaduje trochu praxe a zručnosti. Štvorkolesové odrážadlá majú menší rádius otáčania riadidiel (neotáčajú sa príliš vľavo ani vpravo), čo dieťaťu uľahčí jazdu v čase, keď je ich schopnosť koordinácie pohybov slabšia. Obmedzenie rádiusu otáčania riadidiel je diskutovaná téma, pri ktorej zástancovia oboch táborov prezentujú platné argumenty. Pre Vaše rozhodnutie uvedieme výber z diskusie:

Vo všeobecnosti sa rádius otáčania u rôznych modelov výrazne líši, pohybuje sa od 25°do 55°. Niektorí výrobcovia odrážadiel umožňujú obmedzenie otáčania zapínať a vypínať. Ak je otáčanie riadidiel priveľké, zvyšuje sa riziko pádu najmä pri menej skúsených deťoch. S pribúdajúcou zručnosťou pri jazde je však dobré, keď sa otáčanie riadidiel viac ponáša na bicykel, kde je rádius výrazne väčší.

 

7. Sedadlo

Na rozdiel od trojkolky či bicykla, kde časť ťažiska pripadá aj na pedále, je na odrážadle celá váha dieťaťa často sústredená na sedadle. Výber správne tvarovaného a dostatočne pohodlného sedadla preto nepodceňujte. Ergonomicky tvarované sedadlo má význam pre správne držanie tela a stabilnú oporu pri jazde. Okrem drevených alebo jednoduchých plastových modelov takmer všetky odrážadlá ponúkajú nejakú formu polstrovania. V ideálnom prípade nejde len o nejakú tenkú vrstvu molitanu, ktorá sa rýchlo vysedí, ale odolný a dobre tvarovaný penový materiál.

 

8. Ďalšie vlastnosti

Pri výbere hodnotíme aj bezpečnosť, kvalitu, estetiku a možnosť dokúpiť na daný typ doplnky a náhradné diely. Odporúčame radšej rozhodnutie pre kvalitu na dlhšiu dobu.

Všímajte aj nasledovné vlastnosti:

  • lak je odolný voči nárazom
  • kolesá aj riadenie sú uložené v guľôčkových ložiskách
  • reflexné prvky na odrážadle
  • európske certifikáty kvality a bezpečnosti

 Micro prilby

9. Bezpečnosť je prvoradá

Každý rodič v prvom rade myslí na zdravie a bezpečie svojho dieťaťa. Pohyb a šport detí so sebou občas prináša riziko v podobe odreného kolena, no väčším úrazom sa chce každý vyhýbať. Nevyhnutná je plná obuv, detská prilba na ochranu hlavy, prípadne chrániče na kolená a lakte, odrazové svetielko, zvonček, či iné ochranné doplnky. Deti by ste nemali nikdy nechať jazdiť bez dohľadu. Takisto je potrebné naučiť sa pred každou cestou zastaviť a počkať na dospelého.

V našich obchodoch nájdete nielen prilby s európskymi bezpečnostnými certifikátmi, ale aj reflexné vesty s držadlom na chrbtovej strane. Keď sa s dieťaťom blížite k ceste či miestu s frekventovanou dopravou, stačí chytiť držadlo, čím spomalíte alebo zastavíte jazdu dieťaťa. Bezpečnosť malého vodiča máte doslova vo vlastných rukách. Praktické držadlo pomáha aj pri prvých pokusoch jazdy na odrážadle, keď ešte dieťa nemá dostatočnú istotu pri balansovaní.

 

Plynulý prechod na bicykel

Prvé skúsenosti s jazdou na odrážadle sú pre dieťa zábavou, vďaka ktorej získa stabilitu a zlepší si koordináciu pohybov. Vďaka kontaktu so zemou má pocit bezpečia. Na dvojkolesovom odrážadle sa dieťa naučí rovnováhe, čo mu neskôr umožní prejsť plynule na bicykel bez potreby pomocných koliesok alebo istenia rodičmi. Rodičia majú často obavu nechať deti na bicykli samé. Ak im dáme príležitosť podporiť rozvoj motoriky a zmysel pre rovnováhu jazdou na odrážadle, deti získajú potrebné zručnosti a sebavedomie. Takáto príprava je dostačujúca na samostaný nácvik bicyklovania. Pre dieťa by bolo v tomto štádiu krokom späť, ak by ste mu ponúkli pomocné kolieska. Vďaka zručnostiam, získaným používaním odrážadla, dieťa hravo zvládne plynulý prechod na bicykel bez nich.

Odrážadlá blog Strider

 


Predstavujeme značky

Ak sa rozhodujete kúpiť kvalitné odrážadlo, oplatí sa poznať jednotlivé značky. Pomôže vám to lepšie sa rozhodnúť. Predstavíme si obľúbených výrobcov Puky, Micro, Strider, Globber a ďalších.


Puky

Nemecká značka s vyše 60-ročnou tradíciou. Puky je líder v oblasti bezpečnosti a posúva štandardy kvality stále vyššie. Vozidlá sú prísne testované a spĺňajú európske normy na certifikáty. Väčšina častí je výškovo nastaviteľných, preto Puky “rastie” s vašim dieťaťom. Vďaka vysokej kvalite a dlhodobej dostupnosti náhradných dielov môže odrážadlo využívať aj viac generácií a nestráca na hodnote.

 

 

 Obľúbené odrážadlá značky Puky

Puky Wutsch je dlhodobo jedným z najobľúbenejších odrážadiel na trhu nie len u nás, ale aj v ďalších európskych krajinách. Nemecký výrobca je povestný precíznosťou vyhotovenia. O Puky sa hovorí ako o najkvalitnejších a najbezpečnejších detských vozítkach vôbec a vďaka odolnému práškovému laku vyzerá skvelo aj po dvoch či troch deťoch. Model Wutsch je mimoriadne stabilný, má štyri kolieska a ergonomické sedadlo. Je vhodný od 18 mesiacov a odporúča sa ako predpríprava na dvojkolesové cykloodrážadlo.

Dvojkolesové cykloodrážadlo Puky LR M Plus renomovanej nemeckej značky ponúka malým jazdcom dynamickú, ale bezpečnú jazdu na kvalitných penových pneumatikách. Je vhodné pre deti od 86 centimetrov – riadidlá aj sedadlo na ňom možno výškovo upraviť tak, ako potrebujete. Cykloodrážadlo poskytuje výdatný tréning rovnováhy a koordinácie pohybov. Nohy už nemusia byť stále v kontakte so zemou, je možné vyložiť ich na nástupovú dosku a užívať si tak voľnú jazdu. Tento obľúbený model okrem klasickej výbavy disponuje aj zvončekom, stojan a blatníkom.

Model Puky LR XL môže dieťa vyskúšať už v troch rokoch, vydrží však oveľa dlhšie, keďže sedadlo aj riadidlá je možné vyvyšovať až o 8 centimetrov. Hoci mnoho detí postupne odrážadlo začne vymieňať za bicykel, neraz deti odrážanie drží ešte aj do  5 či 6 rokov. Odrážadlo disponuje veľkými nafukovacími pneumatikami, ktoré si hravo poradia aj s náročnejším terénom, preto je ideálnou voľbou na výlety po poľných cestičkách či do prírody. Kolesá aj riadenie je uložené v guľôčkových ložiskách. LR XL má dômyslene tvarované sedadlo, protišmykové riadidlá, zvonček, stojan a aj brzdu.

Pozrite si odrážadlá PUKY v našom e-shope.


Micro

Odrážadlá a kolobežky vysoko kvalitnej švajčiarskej výroby sú pre “fajnšmekrov”. Základom u väčšiny z nich je, že riadidlá neovládajú odbáčanie klasickým spôsobom – slúžia ako podpora rúk pre stabilitu tela. Odbáčanie vľavo či vpravo funguje inovatívnym spôsobom klopenia celého tela. Naklopenie riadiacej tyče do strany otočí dve predné kolieska. Dieťa celým telom “reže zákruty” – trénuje si pohyb ako pri carvingovom lyžovaní. Odrážadlo 3v1 neskôr jednoducho zmeníte na kolobežku odmontovaním sedadla.

Pozrite si ponuku značky Micro v našom e-shope.

 

Trojkombinácia vozidiel Mini, Micro. Okrem samostatných vozidiel na trhu nájdete aj kombinované modely, ktoré v sebe spájajú viacero typov kolesových hračiek súčasne. Z jediného vozidla tak jednoduchými úpravami postupne „vykúzlite“ odrážadlo, trojkolku aj kolobežku. Ich cena je obvykle vyššia, pri kúpe každého z vozítiek samostatne by ste však zrejme minuli oveľa viac. Šetrí tiež miesto a umožní vám flexibilne reagovať na vývin dieťatka. Vďaka nosnosti a nastaviteľnej výške sedadla aj rukoväte ich dieťa využije od 1 až do 5 rokov.

Strider

Americký výrobca odrážadiel od roku 2007 spustil revolúciu v tom, ako učiť veľmi malé deti jazdeniu na dvoch kolesách a stal sa značkou číslo 1 v predaji cykloodrážadiel.  Strider prostredníctvom inovatívneho produktu a zanietenosťou vytvoril komunitu nadšencov a pravidelne organizuje preteky pre najmenších cyklistov. Odrážadlo Strider buduje u detí schopnosť rovnováhy na dvoch kolesách, koordinácie a sebadôvery lepšie ako akýkoľvek iný, v súčasnosti dostupný produkt.

Strider 12 Sport je špičkové detské odrážadlo, ideálne tréningové vozidlo pre budúcich cyklistov. Dizajn odrážadla Strider bol vytvorený za účelom, aby na ňom mohli začať jazdiť už 18 mesačné deti. Strider odrážadlá sú výsledkom viac ako 10-ročného vývoja, pozorovania, výroby, zlepšovania, testovania a dokonca aj pretekania a to všetko pod prísnym dohľadom detí a rodičov.

Pozrite si odrážadlá Strider 12 Sport v našom e-shope.

Globber

Značka Globber vznikla len pred štyrmi rokmi, no jej zakladatelia v segmente kolesových jazdných prostriedkov pôsobili už dlhé dve desaťročia. Globber sídli vo Francúzsku, dnes sa však už predáva v 65 krajinách po celom svete. Jednou z najväčších predností tejto značky je jej neúnavná práca na inováciách. V Globber veria, že nič nie je také dokonalé, aby to nemohlo byť ešte lepšie. Na konte tak majú už viacero vychytáviek, ktoré pôžitok z jazdy a univerzálne využitie kolobežiek ešte prehlbujú. S jedným zo svojich najodvážnejších modelov, skladacou kolobežkou 5-v-1 pre predškolákov, získali prestížne ocenenie Toy Award z Medzinárodného veľtrhu hračiek v Norimbergu 2016.

Globber 5v1 slúži v základnej podobe ako pasívne posúvadlo s nášľapmi a pomocnou tyčou. Demontážou nášľapov dieťa získava prvé skúsenosti s odrážaním vlastnými nôžkami. Odstránením držadla vznikne klasické odrážadlo, na ktorom si malí jazdci natrénujú základy práce s rovnováhou. Napokon sa premení na trojkolesovú kolobežku s nastaviteľnými riadidlami a zadnou brzdou, ktorá umožňuje dynamickú a zábavnú jazdu aj starším deťom. Model Lights má navyše aj efektné svetelné kolesá.

Pozrite si ponuku značky Globber v našom e-shope.

Hape

Drevené odrážadlo Scoot od Hape je vhodné pre úplných začiatočníkov už od 1 roka. Ide o skutočnú chuťovku – dizajn, ale aj jazdné vlastnosti tohto inovatívneho vozítka zdobia prestížne ceny Oppenheim Toy Portfolio Platinum Seal Award a Parents’ Choice Recommended. Výhodou je, že toto odrážadlo s dieťatkom aspoň chvíľu rastie – výšku a vzdialenosť kolies je možné mierne upravovať.

► Kompletnú ponuku odrážadiel nájdete tu
>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

2 thoughts on “Ako vybrať odrážadlo? 9 tipov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>