Because-dads-and-babies

Otcovia si svoj deň zaslúžia. Tu je 10 benefitov, ktoré deťom prinášajú a 5 hravých spôsobov, ako sa im odvďačiť

Význam materinskej lásky v živote dieťaťa nik nemôže spochybňovať. Sú však rovnako docenení aj otcovia? Aby sme si ich dôležitosť pripomenuli, oslavujeme každý rok 17. júna Medzinárodný deň otcov. Prinášame vám desať zaujímavých faktov, ktoré ste o ich prínose do života detí možno nevedeli. Ale tiež niekoľko tipov, ako v nich prebudiť „večné dieťa“ a zapojiť ich do spoločnej hry. 

Aj na otcoch záleží

Mamy sú s deťmi prvých 9 mesiacov života súčasťou jediného tela. Neustála prítomnosť, dojčenie, každodenné hry aj žabomyšie vojny toto jedinečné puto v nasledujúcich rokoch ďalej posilňujú. Iste, občas si na toto výsadné postavenie my mamy aj radi ponadávame – napríklad, keď je zas a znova len na nás upratovanie po našich ratolestiach. Alebo keď sme jediné, kto môže zodpovedať ich nekonečné otázky práve vtedy, keď sa potrebujeme sústrediť na niečo iné (mimochodom, už ste počuli o britskej štúdii, ktorá porátala, koľko otázok za deň dieťa v priemere položí svojej matke? Je ich 300!) Sú, skrátka, chvíle, kedy by si to asi každá matka s otcom svojho dieťaťa bez váhania vymenila.

Byť otcom je však nemenej zodpovedná aj ťažká úloha. Navyše, často nepochopená a podceňovaná. Tradičné rozdelenie rodových úloh mužovi priznáva najmä povinnosť zabezpečiť rodinu materiálne, čo je tlak, ktorý sa neraz znáša ťažko. Časovo aj energeticky náročný hon za ekonomickými istotami ho od rodiny tiež často odcudzuje. Nepomeru síl však nahrávame aj sami – napríklad, keď otecka aktívne zapájame do výchovy len vtedy, keď treba byť prísny. Aj zdanlivo nevinné „Ak si neupraceš, poviem to tatovi!“ môže ovplyvniť spôsob, akým dieťa svojho otca vníma.

Otec je pri tom v živote dieťaťa nemenej dôležitým, ba v niektorých ohľadoch priam kľúčovým zdrojom lásky a opory. Nie všade na svete je, napokon, jeho rola taká marginalizovaná. V mnohých arabských krajinách je to práve otec, komu sú deti automaticky zverené v prípade rozpadu manželstva. Modernejším (a lákavejším) príkladom otcovskej emancipácie je Singapur, kde pracujúcich otcov po narodení dieťaťa čaká povinná, štátom platená otcovská dovolenka v dĺžke dvoch týždňov. Zviditeľniť a podporiť dôležitosť úlohy otcov v našich životoch však môžeme aj my sami. Napríklad aj tým, že si ju naplno uvedomíme a vzdáme jej hold.

 

iStock-467800216-1024x683

Otcovia učia kreativite aj umeniu prehrávať

Tak, ako matka vytvára predobraz toho, ako sa má správať žena, aj otec je vzorom budúcich očakávaní dieťaťa od mužov. Pre chlapcov je predlohou toho, akými by raz mali byť sami. Dievčatá si zase podľa otca tvoria predstavy o svojich budúcich partneroch. Život prináša rôzne situácie a nie vždy je možné, aby bol otec plnohodnotnou súčasťou života dieťaťa. Psychológovia sa ale zhodujú na tom, že absencia mužského vzoru skutočne môže viesť k sociálnym a behaviorálnym problémom.

Naopak, deti ktoré vyrastajú s láskyplnou starostlivosťou otca tým získavajú množstvo benefitov.    Tu je desiatka priamych prínosov otcovstva, ktoré preukázali štúdie na túto tému:

  1. Predčasne narodené bábätká v domácnosti s otcom lepšie priberajú na váhe.
  2. Deti, s ktorými sa otcovia hrajú vedia lepšie prehrávať.
  3. Otcovia deti pri hre učia kreativite a rozširujú ich slovnú zásobu inak ako matky.
  4. Tí, ktorí vyrastali s otcom majú neskôr menšie sklony k depresiám.
  5. Dievčatá z úplných rodín až o 75% zriedkavejšie otehotnejú pred plnoletosťou.
  6. Aktívna účasť otca na výchove učí deti lepšie nadväzovať medziľudské vzťahy.
  7. Deti, ktoré vychovával aj otec majú o 80% väčšiu šancu vyhnúť sa v živote väzeniu.
  8. Prítomnosť otca v rodine zdvojnásobuje šance potomka vyštudovať vysokú školu.
  9. Otcovia podľa štatistík tiež pomáhajú deťom vyvarovať sa obezity.
  10. Viaceré štúdie preukázali pozitívny vplyv prítomnosti otcov na výšku IQ ich detí.

 

den_otcov

 

Na to, aby sme vedeli, že naše deti svojich otcov potrebujú však vedcov ani štúdie v skutočnosti nepotrebujeme. Stačí jediný pohľad na otecka a jeho potomka pri maznaní či bláznení – a je všetko nad slnko jasnejšie. Spoločná hra detí a otcov je skutočne na nezaplatenie. Ak na ňu aj nie je čas každý deň, na Deň otcov si ho určite urobiť treba. O mužoch sa, napokon, hovorí, že sú to len veľké deti. Zapojiť ich do hry teda vôbec nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Prinášame vám niekoľko tipov na hry, ktoré sú na túto príležitosť ako stvorené.

Na autíčka a vláčiky nikdy nie ste pristarí!

Žiadny otecko neodolá poriadnej autodráhe alebo vlakovej súprave. A rovnako fascinujúce sú guľôčkové dráhy, na ktorých sa o pohyb stará gravitácia. Na tejto hre sa otcovia s deťmi iste ľahko zhodnú – a to zďaleka neplatí len pre chlapcov! Ak hľadáte autodráhy, guľôčkové dráhy či vláčiky, čo vydržia malých aj veľkých baviť čo najdlhšie, poobzerajte sa po sadách, ktoré možno dopĺňať a inovovať. Napríklad, naše drevené vláčiky s príslušenstvom alebo jedinečné guľôčkové dráhy.

U otcov stavebnice jednoznačne vyhrávajú

Ak muža pošlete kúpiť darček pre dieťa, je vysoko pravdepodobné, že sa vráti so stavebnicou. Napokon, ľudia vraj z lásky vždy kupujú to, po čom túžia sami. Ak skladačky obľubuje aj dieťa, nie je čo riešiť. Spoločné skladanie im umožní spoznať otca v stave najhlbšieho sústredenia a dá sa vtedy od neho aj všeličo naučiť. Ak chcete niečo originálne, odporúčame jedinečné magnetické skladačky Magformers alebo realistické stavebnice Teifoc, v ktorých sa pracuje s ozajstnými tehličkami a organickou maltou.

Dobrodružstvo v prírode pod skúseným vedením

Každý otecko zbožňuje, keď môže svojmu potomkovi ako celkom prvý niečo nové ukázať či vysvetliť. Spoločná výprava do prírody na to ponúkne desiatky príležitostí. Každý muž má v sebe kus ochrancu aj dobrodruha – a deti vzrušujúce hry „na prežitie“ v divočine, skrátka, milujú. Aby bola ilúzia dokonalá, vybavte sa užitočným expedičným náčiním zo sady Malý prieskumník – obsahuje kompas, ďalekohľad, baterku, lupu aj expedičnú príručku. Alebo sa vyberte za strateným pokladom s ozajstným detektorom kovu.

09-fathers-day-activities-camping-dad

Športové nadšenie otcov je príjemne nákazlivé

Byť športovým fanúšikom otecko nemusí len pri sledovaní športových zápasov v televízii. Ozajstné športovanie na čerstvom vzduchu mu príjemne prevetrá telo aj hlavu – a deti sa k nemu iste radi pridajú. Dnes už kvôli tenisu, bedmintonu, volejbalu či basketbalu, navyše, nemusíte chodiť na žiadne špeciálne športoviská. Všetko, čo na potrebujete je v kompaktnom prenosnom kufríku Multisport 4 v 1. Alebo skúste inovatívnu loptovú hru Extréme Boccia, ktorá vďaka fluorescenčným neoprénovým loptičkám nekončí ani po západe slnka!

Spoločenské hry na mieru oteckom

Spoločné hry s otcami podľa štúdií učia deti lepšie prehrávať, ale tiež rozširujú ich slovnú zásobu a kreativitu o nové podnety. Ako zapojiť otecka do spoločenských hier tak, aby sa pri tom obe strany výborne bavili? Výber hier s „tatkovskou“ tematikou je pestrejší, než by ste si mohli myslieť. Taká magnetická rybačka sa dá, napríklad, hrať už s deťmi od 3 rokov. Alebo sa spolu všetci preneste do nepriestupnej džungle v rodinnej dobrodružnej hre Karuba.

 

Zo všetkého je však najdôležitejší čas, ktorý našim deťom venujeme. Roky utekajú rýchlo a my sa ani nenazdáme, ako z tých drobcov vyrastú dospelí ľudia. Tešme sa a užívajme si ich detstvo, ktoré možno prináša aj náročnejšie chvíle, tie krásne však ďaleko všetko prevážia. Prajeme krásny Deň otcov všetkým starostlivým a trpezlivým ocinom. ♥

super-tato

 

 

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>