toddler-1484693_1920

Upršaná, veterná, alebo slnečná? Jeseň praje hrám pre celú rodinu. :)

Prvý jesenný deň je tu. Letným hrám na hrejivom slniečku definitívne odzvonilo, to však neznamená, že treba deti zatvoriť medzi štyri steny a vypustiť von opäť až v apríli! Vytiahnite zo skrine vetrovky, gumáky a čiapky a vyrazte na svieži jesenný vzduch. Je to skvelý spôsob, ako prirodzene posilniť imunitu – ale tiež veľká zábava pre celú rodinu. Prinášame vám niekoľko overených, ale aj nevšedných hier a hračiek, ktoré sú na jeseň ako stvorené.

Je čas vyvenčiť šarkanov

Otvorte si akýkoľvek šlabikár či detskú knižku, v ktorej sa píše o ročných obdobiach. Keď je reč o jeseni, bez pestrofarebných šarkanov to naozaj nejde. Šarkany sú nadčasovou zábavou pre celú rodinu. Všetci sa spoločne podieľajú na jeho zostrojení a výzdobe. Najzdatnejší z nich ho prvýkrát rozvinie a vypustí do súboja s vetrom, potom sa už pri jeho opratách postupne striedajú všetci. Trepot farebného chvosta vysoko nad hlavami fascinuje rovnako chlapcov aj dievčatá, veľkých aj maličkých. Je to tiež zábavný spôsob, ako sa zoznámiť s fungovaním vetra – najľahšie sa predsa nové vedomosti nadobúdajú v praxi. Stále častejšie sa tiež v rôznych kútoch Slovenska organizujú zábavné šarkaniády, na ktorých sa iste radi blysnete s tým najväčším, najkrajším, najvtipnejším…alebo skrátka len „vašim obľúbeným“.  

sarkan-orol-skalny

Majestátny orol bude vysoko v oblakoch bedlivo dozerať na dianie na zemi a zdiaľky vyzerá celkom ako živý. Hravého motýlika s pestrofarebnými stužkami zase určite nik neprehliadne pre jeho krásu a ladné pohyby. Šarkan v podobe ohromného trojdimenzionálneho draka zase pripomína bohaté dejiny tejto obľúbenej zábavky pre všetky generácie, o ktorej historické pramene v ďalekej Číne hovoria už od 5 storočia nášho letopočtu. Praktickou voľbou je šarkan v prenosnom puzdierku – noste ho všade so sebou a keď zaduje ten správny vietor, ide sa na to! Originálnou alternatívou šarkanov sú tiež lietadielká na hádzanie. Stačí ich hodiť pred seba a vietor sa už postará o ich ladný let.

sarkan-motyl-

sarkan-drak-3d

lietadlo-na-hadzanie-superfly

Pri výbere šarkana si okrem vzorov a farieb všímajte aj použité materiály, dĺžku šnúrky a to, či má nejaký navíjací mechanizmus. Výrobcovia zvyknú udávať aj maximálnu rýchlosť vetra, na ktorú je šarkan stavaný – do veľkej víchrice ale radšej nenoste ani toho najodolnejšieho. S niektorými šarkanmi si vedia poradiť deti už od 3 rokov, iné sú vhodnejšie až pre starších. Kompletnú ponuku šarkanov v e-shope Vnímavých hračiek nájdete tu: https://www.vnimavehracky.sk/144-sarkany-draky

Príroda má čo ponúknuť aj na jeseň

Jesenná príroda je plná farieb aj zaujímavých plodov, s ktorými sa dá vymyslieť množstvo zábavných aktivít. Vyberte sa, napríklad, na rodinnú hubačku a umožnite deťom prežiť radosť z nálezu svojho prvého dubáka či bedle. Nezabudnite ich, samozrejme, najskôr poučiť o rozdieloch medzi jedlými a jedovatými hríbmi, získajú tým nové vedomosti aj dôležitý pocit zodpovednosti. Starších môžete vybaviť aj multifunkčným nožíkom, ktorý je uspôsobený potrebám aj možnostiam detských rúk. Tí najmenší sa zatiaľ môžu zabaviť aj zberom pestrofarebných listov. Skúste si z nich spoločne doma vyrobiť veselé jesenné girlandy, alebo klasický „staromódny“ herbár.

multinozik

Nekonečným zdrojom zábavy a inšpirácie sú aj nejedlé gaštany. Výrobu zvieratiek a figúrok z nich vám uľahčí šikovný drevený držiak, v ktorom si gaštan pri manipulácii pridržíte, a sada špeciálnych vrtákov, s ktorými doň urobíte dierky rôznych rozmerov.

drziak-na-gastany

set-vrtakov-na-gastany

K jeseni neodmysliteľne patria aj kaluže plné dažďovej vody. Nám rodičom sa síce veľmi nepáčia, za to naše ratolesti sa od nich nevedia odtrhnúť! Chce to len kus trpezlivosti, nepremokavú obuv a ideálne aj oblečenie. Za tú radosť v detskej tvári občas sebazaprenie naozaj stojí. Napokon, je za tým tá najprirodzenejšia detská zvedavosť, túžba objavovať a spoznávať, ako funguje okolitý svet, ktorá ich celkom prirodzenie vedie k rozvoju dôležitých kognitívnych schopností. Aby ani dážď vašich malých prieskumníkov nezastavil, vybavte ich maličkým dáždnikom značky Santoro s veselým motívom líštičiek, . Ak ste už niekedy skúšali kráčať pod spoločným dáždnikom s o meter nižším nezbedníkom, určite sami viete, akou neoceniteľnou pomôckou takýto detský dáždnik je 😉

gorjuss-dazdnik-family-in-a-book gorjuss-dazdnik-family-in-a-book (1)

Keď to vonku naozaj nejde…

Akokoľvek statočne zhoršujúcemu sa počasiu čelíme, s jeseňou určite prídu aj dni, kedy sa byť vonku naozaj nedá. Jeseň je tiež časom, kedy sa v detských kolektívoch hojne šíria virózy – ďalší faktor, ktorý z vás môže urobiť nedobrovoľných väzňov štyroch stien. Začnite myslieť aj na povestné „dlhé zimné večery“ a poobhliadnite sa po hrách a hračkách, ktoré čas v dávno opozeranom domácom prostredí spestria.

K takým patria, napríklad, prekrásne spoločenské hry Marbushka – skutočné skvosty, ktoré vynikajú prekrásnym dizajnom, kvalitným prevedením z prírodných materiálov aj zábavnosťou a optimistickým duchom jednotlivých úloh. Hra Drip-Drop je na upršané dni vďaka svojej téme ako stvorená. Pomôžete drobným zvieratkám utiecť pred nepríjemným lejakom? Alebo sa nechajte vtiahnuť do nekonečných príbehov originálnej kartovej hry Dixit, ktorá slávi úspechy po celom svete a ponúka toľko možností, že vás nikdy neomrzí.  

hra-drip-drop

dixit

Jar, leto, jeseň či zima, detská túžba po zábave, objavoch a nových dobrodružstvách je nekonečná. Niekedy ich stačí len trošku postrčiť, aby dokázali aktívne, hodnotne a pestro využiť aj ten najškaredší deň. :)

>> Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>